Premijer liga ulazi u vatreno kolo, a derbi na Gripama obećava spektakl
U SuperSport Premijer ligi došli smo do faze kada se vrlo jasno nazire tko je uhvatio pravi ritam, tko se diže iz kola u kolo, a tko polako tone prema opasnoj zoni. Nakon sedam odigranih kola Zadar je i dalje jedina neporažena momčad, dok Šibenka još čeka prvu pobjedu. Split drži korak s liderom i ima šest slavlja, Dubrovnik ih je skupio pet, a Samobor, Alkar i Zabok po četiri. Cibona i Dinamo su na tri pobjede, ali oboje s utakmicom manje. Cedevita Junior i Dubrava imaju po dvije, dok je Kvarner na jednoj.
Osmo kolo donosi raspored razvučen preko cijelog vikenda. U petak je na rasporedu gradski dvoboj Dinama i Dubrave, u subotu tri utakmice, a nedjelja nosi dva okršaja koja privlače posebnu pažnju. Dubrava u gradski derbi ulazi puno sigurnija nakon dvije domaće pobjede u kombinaciji ENBL-a i lige, dok Dinamo u Europi izgleda uvjerljivo, ali je u domaćem prvenstvu vezao dva poraza. Po igračkom kadru i stilu igre ova dva sastava su vrlo blizu, a činjenica da dijele grad daje dodatnu napetost.
U Dubrovniku je atmosfera potpuno drukčija. Nakon dva uvodna poraza momčad Gorana Gunjevića upisala je pet uzastopnih pobjeda, uključujući visoko slavlje protiv Cibone i uvjerljiv nastup kod Kvarnera. Zabok je također opasan; u prošlom kolu imao je +17 protiv Splita, ali je ipak ispustio pobjedu. Zbog toga se u Gospinom polju očekuje tvrda, zanimljiva utakmica s dobrom energijom.
Cedevita Junior je priča za sebe – u FIBA Europa Cupu izgleda sjajno, prošla je u TOP 16 bez poraza, ali u domaćem prvenstvu stoji skromno s 2-5. Utakmica s Kvarnerom dolazi im kao prilika da uhvate prijeko potreban ritam i na domaćoj sceni. Riječani stižu s tek jednom pobjedom i teškim porazom od Dubrovnika, a svaki bod im je ključan.
Posebna priča čeka nas u Sinju gdje stiže Cibona. Takav dvoboj uvijek znači punu dvoranu i glasne tribine. Alkar ima pobjedu više, ali i utakmicu više, dok Zagrepčani traže pozitivan omjer i povratak samopouzdanja. Energija s tribina mogla bi domaćinu biti veliki vjetar u leđa.
A onda – derbi kola. Dalmatinski derbi. Hrvatski derbi. Sudar klubova s najboljim rezultatima u posljednje dvije sezone i dvoboj najbolje plasiranih momčadi u aktualnom prvenstvu. Na Gripama se sprema praznik košarke, a dodatnu dimenziju donijet će nadglasavanje navijača. Split je u prošlom kolu jedva izvukao pobjedu u Zaboku, dok Zadar i dalje čuva status neporaženog. Eventualna nova pobjeda omogućila bi im ozbiljan bijeg na vrhu. Tko će igrati, tko je umoran, tko u formi – kad lopta krene u zrak, sve to pada u drugi plan jer počinje borba bez kalkulacija.
Na drugom kraju tablice Šibenka traži slamku spasa. Nakon sedam kola i dalje su bez pobjede, a loš niz doveo je do sporazumnog raskida s trenerom Ivanom Velićem. U Samoboru će ih, kao privremeno rješenje, voditi Franko Kalpić. Narančastima je pobjeda imperativ, ali Samobor je sve samo ne lagan protivnik. Oni su, uz Dubrovnik, najugodnije iznenađenje prvenstva, a zbog načina na koji igraju ulaze u susret kao favorit.