Začarani krug! Cibalia zaslužuje više – a dobiva samo improvizaciju

Mijo Jozić | 19. svibnja 2026.
Začarani krug! Cibalia zaslužuje više – a dobiva samo improvizaciju

Kad bi ljubav prema klubu mogla igrati, Cibalia nikada ne bi zaigrala ništa manje od HNL-a. Nažalost, to nije tako, pa već desetljećima gledamo jednu te istu muku za sve one kojima je nebeskoplava na srcu.

U svakom kutku Hrvatske Cibalia ima simpatije. Riječ je o doista kultnom klubu koji je hrvatskom nogometu dao puno, a najsvježiji primjer nije teško pronaći – Dion Drena Beljo izdanak je Cibalije, danas nezaustavljivi prvi topnik HNL-a koji je ove sezone zadivio cijelu Hrvatsku. Ali Beljo je ujedno i savršen primjer zašto je Cibalia tamo gdje jest. Otišao je prije vremena jer klub nije imao snage zadržati ga dok nisu stigle ponude koje su bile zaista primjerene onome što se prodavalo, ako se to prodajom uopće može nazvati. Cibalia prodaje dragulje jer mora, a ne jer želi. Strah nas je pomisliti što čeka Bartolovića – sjetimo se samo “čerupanja” Škole prošlog ljeta i tu stanimo.

Odustali od licence, a priče o kontroli nikad nisu prestajale

Povod ovom tekstu je objava kolege Begovića na Budica.info prema kojoj je Cibalia odustala od zahtjeva za licencu za HNL u žalbenom postupku. Iz Saveza su jasno poručili da financijski uvjeti licenciranja ne mogu biti ispunjeni. Nestvarno – ali ne i iznenađujuće. Godinama iz izvora bliskih gradskoj i županijskoj vlasti dolaze uvjeravanja da je sve pod kontrolom, da klub funkcionira, da su problemi riješeni. A onda završnica sezone sve to demantira, kao po pravilu.

Cibalia ni ne životari – ona preživljava. Plan, strategija i vizija ne postoje. Dovode se ljudi koji po svim zakonitostima moraju donijeti napredak, ali koji vrlo brzo odlaze pod raznim okolnostima – dovoljno je pogledati pod Dejan Pavličić, Mario Lučić, a bez problema možemo nastaviti s imenima. Improvizacija je dovedena na maksimum, škola je daleko od lijepih dana i sve se zapravo svodi na gledanje u jednog Bartolovića kao mesiju.

Čuljak – čovjek koji zaslužuje bolje okruženje

Tomislav Čuljak jedna je od rijetkih svjetlih točaka u ovoj priči. Prošle sezone vodio je pionire i s njima izborio plasman u HNL, a ovu sezonu preuzeo je prvu momčad i vodi je od prve do zadnje utakmice, dva kola prije kraja, može do naslova, stvorio je izvrstan temelj za novu sezonu. Trener kakvih je malo – radnik, znalac, čovjek koji pošteno živi svaki trening, svaku utakmicu i svaki poraz. Netko tko Cibaliju ne gleda kao posao nego kao poziv. Zaslužuje organiziran klub iza sebe, strukturu i podršku – a umjesto toga dobiva improvizaciju kao svagdašnji kruh. Umjesto toga, nagađat ćemo, dobit će osipanje momčadi i start praktično od nule.

Varaždin kao ogledalo

Ne treba ići daleko po primjer. Varaždin dvije sezone izlazi na europsku scenu, igra prepoznatljiv nogomet, prodaje igrače za dobru lovu, ulaže u nove, razvija školu i infrastrukturu i – napreduje. U skromnim financijskim uvjetima. Razlika između Varaždina i Cibalije nisu novci, nego ljudi i organizacija. Na Sjeveru su se dogovorili i puše u ista jedra. Na Istoku su sve prepustili improvizaciji i jednoj osobi koja se sama bori s vjetrenjačama.

Ne treba kriviti predsjednika Damira Mustapića, ne treba kriviti ni one prije njega. Ti su ljudi davali ili daju maksimum. Ali ne postoji sustav koji mora ustrojiti vlasnik – u ovom slučaju Grad Vinkovci. Sustav koji predsjednik može kontrolirati i poboljšavati, ali koji ne smije ovisiti samo o jednom čovjeku. Jer to je konstanta – uvijek je samo pitanje kad će taj jedan čovjek pasti, nikad hoće li.

Igrački kadar postoji, ali…

Na terenu Cibalia ima momčad koja može izboriti HNL. Ovaj igrački kadar i Tomislav Čuljak uz minimalna pojačanja mogu se ne samo potući za titulu Prve NL, nego je i osigurati. Ali osnovni preduvjet za to je stabilan i organiziran klub – a to je nešto što ni najveći optimisti među navijačima i simpatizerima kluba više ne očekuju. Previše puta se pokazalo da Grad i njegovi rukovoditelji to ne znaju osigurati. Čekanjem novca iz gradske blagajne, bez novih izvora financiranja, bez stvarnog dovođenja i podržavanja stručnih ljudi – Cibalia neće naprijed. Nažalost. Ali idemo dalje, Cibalia snagu daje.