Veterani HNS-a gostuju u Korođu

Mijo Jozić | 2. lipnja 2022.
Veterani HNS-a gostuju u Korođu

Zanimljiv nogometni događaj održat će se u subotu u Korođu gdje stanuje najdugovječniji hrvatski nogometni ligaš s mađarskim predznakom.

Športski nogometni klub „Győzelem” Kórógy, osnovan je 1927. godine. Pri osnivanju ime kluba je bilo SK “Jug” koji je klub nosio sve do 1944. godine kada prestaje s radom da bi se 1947. ponovo osnovao sada već pod znanim nam nazivom „Győzelem”(Pobjeda ). Boja kluba pri osnivanju bijelo-zelena dok danas klupske dresove krasi samo zelena. Rangovi natjecanja: grupa (1947. do 1987. godine), od 1989. -1991. podsavez, 1993.-2015. 3. ŽNL , 2015.-2016. 2.ŽNL, a od  2017. do danas 3.ŽNL. Najveći uspjeh: drugo mjesto u grupi 1959./60. godine, prvaci u grupi 1989., 2014. prvaci 3.ŽNL.

Kao jedini mađarski (s mađarskim imenom i na mađarskom jeziku napisan od 1947. godine )  nogometni  klub NK Đezelem neprekidno i aktivno je sudjelovao u nogometnim prvenstvima u bivšoj općini Vinkovci sve do Domovinskog rata. Zbog srpske agresije na Republiku Hrvatsku, mještani Koroga morali su napustiti svoja vjekovna ognjišta 1991. godine. Tada zbog progonstva prestaje s radom da bi se 1993. godine aktivirao u progonstvu u Vinkovcima s minimalnom opremom i bez igrališta. Uz pomoć nogometnih klubova iz okolice Vinkovaca ( koji su ustupili svoja igrališta), uspjeli su održati dugogodišnju nogometnu tradiciju i zbrinjavanje mladeži iz sela u progonstvu do povratka.

Od 1998. godine nakon povratka  nastavljaju svoje aktivnosti u Korođu. U Domovinskom ratu svlačionice, igralište i oprema su bile devastirane. Do danas izvršen je dio obnove društvenih prostorija, kupatila,  igrališta, zaštitne ograde, navodnjavanje igrališta i nabavljena kompletna oprema igračima za daljnja natjecanja.

Danas možemo sa ponosom reći da smo i nakon 95. godina od osnutka kluba unatoč svim poteškoćama , ponosni na očuvanje  tradicije nogometa  i zbrinjavanja mladeži iz sela kroz nogomet. Također da se pohvalimo da  igramo prijateljske utakmice i izvan Hrvatske ( Mađarska, Srbija ) – s velikim ponosom ističe predsjednik ovog malog – velikog kluba Josip Cerin koji je inače i daljnji rođak legendarnog maksimirskog dragulja Snješka Cerina.

U  klubu imamo trenutno dvije sekcije seniore i veterane. S velikom radošću najavljujem da i ove godine imamo turnir u malom nogometu ( 3.memorijalni malonogometni turnir u sjećanje na sve preminule igrače ŠNK ĐEZELEM KOROĐ )  gdje učestvuju ekipe iz mjesta, a i uže i šire okolice.  Ove godine slavimo 95 godina kluba, a udruga veterana ŠNK Đezelem Korođ za taj događaj ugošćuje veterane hrvatskog nogometnog saveza i  reprezentacije Hrvatske . Datum prijateljske utakmice je 04.lipnja s početkom u 18 sati. Ovu manifestaciju organizira udruga veterana ŠNK ĐEZELEM KOROĐ – zaključio je vrijedni predsjednik i pozvao sve ljubitelje nogometne igre u subotu na proslavu rođendana dugovječnog nogometnog ligaša u Korođ.