Velika pobjeda Spačve u dramatičnoj završnici

U jako napetom i neizvjesnom 8. kolu Paket24 Premijer lige – Lige za ostanak gdje je svaki bod zlata vrijedan, gosti su ostvarili čak tri pobjede. Ali, ne gosti s vrha, već iz sredine i s dna ljestvice. Novi lideri sada su Trogir i Bjelovar s istim brojem bodova (21), a ispod crte su Umag i Dubrovnik.

Bjelovar je bez većih poteškoća pobijedio Umag i skočio na diobu prvog mjesta zahvaljujući porazu Zameta. Umag se u Dvorani europskih prvaka dobro  držao samo 15. minuta. Inače je u Bjelovar doputovao s ukupno 8 igrača, od toga su dvojica bili vratari. Četiri minute poslije, domaćin je imao 6 pogodaka razlike, a s tom prednošću otišao je i na predah (18:13). Umag se silno trudio u drugom dijelu, ali najbliže što je došao domaćinu bilo je minus pet u 35. minuti. Na ulasku u posljednjih deset minuta, Bjelovar je bio na deset razlike. Malo opuštanje i serija od 0:4 Umaga uljepšali su sliku njihovog poraza, ali ne i ukupnog dojma. 14 obrana imali su domaći vratari. Devet pogodaka dao je Danilo Živković. Kod gostiju po sedam pogodaka Dina Horovovića i Tina Tomljanovića.

Zamet se poskliznuo tamo gdje se to najmanje moglo očekivati. Na domaćem terenu izgubio je od Dubrave 26:29, ali i prvo mjesto ljestvice. Nakon što su šest kola bili bez poraza u Ligi za ostanak, sada su upisali dva poraza zaredom. Dubrava je otvorila susret s 1:4. Zamet se oporavio nakon 15-tak minuta igre i u 24. stigao do izjednačenja 10:10. Četiri minute prije kraja vodili su dva razlike, ali na predah ipak otišli s minus jedan 13:14. Dubrava je ostala čvrsta, karakterna i u drugom dijelu. Ni jednog trenutka nije ispustila prednost. Premda je domaćin pet puta stizao do izjednačenja, nikada nije uspio povesti. Na kraju je presudilo posljednjih deset minuta gdje je Dubrava imala više mirnoće i koncentracije i slavila s 26:29. S 8 pogodaka najbolji kod Zameta Tomislav Kvastek. Kod gostiju prvo ime Ivan Barbić s čak 11 pogodaka.

Trogir nije propustio priliku da se sigurnom pobjedom vrati na sam vrh i osigura miran završetak Lige za prvaka. Karlovac se našao u problemima na samom početku. Domaćin je naime poveo 4:0. Nakon pola poluvremena, ona je iznosila 6 pogodaka razlike. Na predah se otišlo sa 17:12. Gosti su solidno odigrali prvih desetak minuta nastavka. U 39. su došli na minus tri 20:17, i tu praktički stali. Do kraja susreta više nisu uspjeli povezati dva pogotka u nizu i na kraju su morali potpisati poraz od 10 razlike. Uz 14 obrana domaćih vratara, briljantan je bio Luka Smoljo s 10 pogodaka iz 10 pokušaja. U karlovačkim redovima najbolji Dominik Smojver sa šest pogodaka.

U derbiju začelja Rudar je iskopao vrlo vrijedne bodove u Dubrovniku. Prvo poluvrijeme bilo je potpuno izjednačeno. Domaćin malo bolji na početku, gosti na kraju te dionice i zahvaljujući tome na predah su odnijeli dva pogotka prednosti 12:14. Još desetak minuta u nastavku trajala je ta relativno izjednačena borba, a onda je stigao sjajan niz Rudara od čak 6 pogodaka zaredom i u 45. minuti gosti su imali plus osam. Svima je bilo jasno da je pobjednik odlučen. Ostalo je samo da se vidi koja će biti konačna razlika. A ona je na kraju bila plus sedam za goste, 24:31. Tako su Rudari stigli na korak do luke spasa, a Dubrovnik propustio pretposljednju priliku da se oprosti pobjedom od Paket24 Premijer lige. Ostala im je još jedna prilika protiv Umaga u posljednjem kolu. S 10 pogodaka Toni Jakić daleko najbolji u domaćim redovima. Kod gostiju prvo ime rutiner David Špiler sa 7 pogodaka.

Najzanimljiviji i najneizvjesniji susret 8. kola odigrali su Moslavina Spačva Vinkovci. Gosti su došli sa samo jednom idejom. U Kutini možda naći bodove spasa. I tako su igrali. Maksimalno borbeno, agresivno. Vodili su prvih 15-tak minuta. Onda je prednost otišla na stranu domaćina. Još jedanput su je vratili, da bi posustali u  posljednjoj minuti na poluvremenu i imali minus jedan, 14:13. I u nastavku je to bila borba prsa u prsa. Malo su vodili jedni, malo drugi. Sedam minuta prije kraja domaćin ima plus dva, 26:24. Tri minute poslije i tri razlike, ali nije to uspio sačuvati do kraja. U posljednjoj minuti vidjeli smo pravu dramu. Moslavina je povela 30:29, točno 54. sekunde prije kraja. Vinkovčani zovu minutu predaha i uspijevaju zabiti s desnog krila za 30:30. Moslavina u svom posljednjem napadu za koji ima 25 sekundi pogađa vratnicu, a gosti u kontri sada zabijaju s desnog krila i osvajaju dva izuzetno važna boda. Čak 12 pogodaka dao je Tomi Vozab za Moslavinu. U Vinkovačkim redovima šest pogodaka Karla Vašarevića.

PAKET24 PREMIJER LIGA – LIGA ZA OSTANAK: 8. KOLO
BJELOVAR – UMAG 32:25
ZAMET – DUBRAVA 26:2
TROGIR – KARLOVAC 33:23
DUBROVNIK RKHM – RUDAR 24:31
MOSLAVINA – SPAČVA VINKOVCI 30:31