Uz obilan sudački poguranac Ragusa slavila u Požegi

Košarkašice Raguse napravile su veliki korak ka finalu doigravanja za prvaka Hrvatske u košarci nakon što su pobijedile u prvoj polufinalnoj utakmici u Požegi.

PLAMEN – RAGUSA 74:77 (27:15, 12:19, 17:29, 18:14)

Težak udarac doživjele su požeške košarkašice koje su u dvoboje s Ragusom ušle kao blagi favorit isključivo zbog prednosti domaćeg parketa koju su eto sada prokockale. Krenule su Plamene odličnu u utakmicu, povele 8:0, lagano nakon toga gradile prednost koja je na odmoru došla do vrlo ugodnih +12. I u prvoj polovini druge četvrtine stvari su izgledale dobro, a onda kad se činilo da mogu slomiti utakmicu i otići i do 20ak razlike zaredale su s teniskim žargonom rečeno – neforsiranim greškama. Ragusa je to iskoristila i smanjila minus na samo 5 poena što je za njih bio sjajan rasplet s obzirom na igru.

U drugom poluvremenu potpuno druga slika, Ragusa je radila razliku, povećavala je i u jednom trenutku se činilo da one mogu slomiti utakmicu, no vraćaju se domaće, dolaze na nekoliko poena minusa, lomilo se i na kraju slomilo na stranu Dubrovkinja.

Osim Jelene Ivezić i Lee Miletić Plamene nisu imale raspoloženih igračica, ovaj put uvijek pouzdana Emilija Podrug je bila daleko od prave Emilije, oba razigravača su bila van ritma, Nevena Vučković je radila dosta grešaka iako na kraju brojke izgledaju i pristojno, a definitivno se kritika mora uputiti i treneru i pomoćnoj trenerici koji jednostavno nisu povlačili poteze da zaustave kola koja su krenula nizbrdo. 29 primljenih poena u trećoj četvrtini idu na dušu i treneru jednako kao i igračicama.

Dakle, igračice i struka Plamena krivi su za ovaj poraz, dakako i kvaliteta protivnica koja nije sporna i to se mora naglasiti kao uvod u ono što se jednako jasno mora reći.

Ragusa je izvrsna ekipa, ekipa koja je pokazala da zna napraviti pritisak na sudačku trojku, a onda to i iskoristiti. Na ovim stranicama se suđenje jako rijetko komentira, ali ovo što je trojac pokazao je jednostavno sramotno. Doslovno od prvog napada Miloglav je iz napada u napad, iz odluke u odluku imala komentar na suđenje. U najmanje tri navrata igračice Raguse su jednostavno morale dobiti tehničku, što zbog prigovora, što zbog napucavanja lopte, a dobio ju je – Englman! Za doslovno identičan prekršaj u nekoliko minuta, na jednoj strani je namjeran, na drugoj nije. Pogodit ćete na kojoj je, a na kojoj nije. Nikada se u požeškoj dvorani na ženskoj košarci nije dogodila reakcija kakva se večeras dogodila, a nije da nije bilo nepravde i navlačenja za protivnika, ali ovako besramnog – nije! I to što su u završnici dali i po petu osobnu dvjema gostujućim igračicama ne može nikoga zavarati, kad se utakmica lomila jasno su puhali u gostujuća jedra.

Slijedi uzvrat u Dubrovniku, ako će HKS poslati ovakve suce bilo bi korektno da to jave pa da Požežanke ne putuju, da ne troše vrijeme i novac, ako je netko predodređen da bude prvak zato što je jednostavno bogatiji, bilo bi više sportski da se to kaže, jer ovo što je sudačka trojka priuštila Plamenu je sve samo ne sport.

Sport je često nepravedan, ali zna i vratiti milo za drago. Što god u Dubrovniku spremali, Plamene uvjereni smo sve i dalje drže u svojim rukama, sjetit ćemo se utakmice prije dvije sezone kad su u Dubrovnik išle “prežaljene” pa su odigrale iako izranjavanje fantastičnu utakmicu i vratile seriju u Požegu, mogu to i sada, ali uz puno bolju igru puno više igračica! I regularne uvijete za igru.