Treća NL Istok: Slavonija porušila sve “priče” i slavila u Pleternici, Borac i Valpovka osigurali ostanak

Tko radi taj i griješi, a kad pogriješi red je i priznati pogrešku i ispričati se, pa odmah na početku teksta iskrena isprika igračima i trenerima Slavonije i Slavije. Naravno da su svi oni ciljano “zarađeni” kartoni potaknuli priče o puštanju u Pleternici, uz sve ono što se kroz proljetni dio sezone događa bio je još jedan dodatak na tu priču za koju je bilo teško ne pomisliti da će se i dogoditi.

Naravno da ovaj rasplet ne mijenja činjenicu da se puno toga odigralo izvan terena ovog proljeća, rekli bi i više nego na terenu kada je velik dio klubova u pitanju, a nažalost kuhat će se i odigravati i nakon ovoga, sada je mnogima dogorjelo do prstiju. Pa na primjer, vrlo je zanimljiva promjena termina određenih utakmica već u ovom kolu, no to su već pitanja za gospodu koja vode natjecanje i koja nijemo i slijepo gledaju što se sve radi valjda očekujući da nitko o tomu neće pričati. A hoće!

Breme borbe za ostanak su domaćim pobjedama skinuli Valpovka i Borac, pred njima je ugodna završnica sezone, odličan posao napravio je i Oriolik, a Sloga je porazom u Našicama potonula i sada je pred njom užasno težak posao kako bi sačuvala trećeligaški status.

VALPOVKA – SVAČIĆ 2:0

Valpovka je riješila svoj status, nekako su nam zbog načina igre posebno simpatični, odavno smo ih proglasili sigurnim sudionikom lige i sljedeće sezone, ali su tek sada stavili točku na i. Svačić je ranije riješio svoj dio posla, u Valpovo su došli potpuno desetkovani pa su na klupi imali samo Memovića, a Memo je u ovoj ligi već i nastupio kao igrač, pa je Tadić zapravo imao dvije opcije, mogao ga je koristiti kao vratara ili igrača. Nije nikako. Dugo su se i uporno gosti branili, ali su ipak Zeleni u završnici došli do te pobjede, u 83. minuti goste je načeo Matej Bekavac, dok je posao s bijele točke zaključio Matej Jelić.

Igrač utakmice: Matej Bekavac

“Utakmica u kojoj smo imali imperativ pobjede, te smo uspjeli slomiti dobro organizirane goste u fazi obrane koji su čekali priliku iz kontre i prekida. Prvo poluvrijeme s naše strane bilo je dosta u grču i sa slabim protokom lopte, ali opet imali smo inicijativu: pogodili smo vratnicu, imali dobar udarac koji je protivnički vratar obranio, poništen gol zbog zaleđa te još neke situacije, ali ništa konkretno. Gosti su također iz jednog prekida pogodili gredu. Drugo poluvrijeme smo se malo presložili i izvršili pritisak prema njihovim vratima. Dugo smo lomili otpor, ali uspjeli smo pogotkom Bekavca. Nakon toga ubrzo imamo i kazneni udarac koji pretvaramo u sigurno vodstvo od 2:0. Teška utakmica u svakom slučaju, a danas je bilo najvažnije pobijediti. Nismo očekivali ovako tešku borbu za ostanak; prije nekoliko utakmica razmišljali smo o što boljem plasmanu, ali nadam se da s današnjom pobjedom ostajemo članovi ovog ranga natjecanja i u sljedećoj sezoni. Čestitke dečkima na pobjedi nakon dugo vremena, gostima sretno dalje u nastavku natjecanja, a mi se okrećemo kup utakmici koju igramo u utorak na našem stadionu.” – izjavio je trener Valpovke, Dražen Pavličić.

“Čestitke Valpovci na potpuno zasluženoj pobjedi. Mi smo desetkovani ozljedama, imali smo na klupi smo Memovića, na terenu polu slomljenog Žuljevića, našeg veterana Čuljka i dali smo tako koliko smo mogli, bili na nuli do same završnice ali nismo izdržali do kraja. Svi skupa jedva čekamo da ovo završi. Moram stvarno pohvaliti i doček, i ponašanje tokom čitave utakmice od strane domaćina, svaka im čast kao i sudačkoj trojci koja je bila izvrsna, i glavni i pomoćnici su odlično odradili utakmicu, volio bih da je ovakvo suđenje uvijek i svugdje” – rekao je trener Svačića, Mario Tadić.

ORIOLIK – ĐAKOVO CROATIA 1:0

Prvi od dva koraka ka ostanku Oriolik je napravio pobjedom nad Đakovom koju je golom u 63. minuti donio Valentino Kuzmić. Đakovo se odavno ugasilo, od zastrašujuće momčadi došli su do toga da su jedan od najpoželjnijih protivnika, posebno na gostovanjima, a to je iskoristio i Oriolik te došao do 35 bodova, na korak od spasa. Dvije su meč lopte pred Bognarovom momčadi, jedna je na gostovanju u Čepinu sljedećeg vikenda, druga u Oriovcu protiv Sloge. Ako to bude odlučivalo o stanku bit će “vatre”.

Igrač utakmice: Valentino Kuzmić

“Konačno prva pobjeda kod kuće iako nismo ni igrali puno, tek smo drugi put u Oriovcu od kako sam preuzeo klupu. Malo smo se digli, lakše se diše iako nije ništa gotovo. Moram biti zadovoljan jer smo pobijedili, stvorili smo još 4-5 dobrih situacija, a rasterećeno Đakovo smo ostavili, neću reći bez šuta, ali bez prave šanse. 1:0 zvuči da je na knap, ali tri boda su najbitnija, okrećemo se ovim posljednjim utakmicama, po nekim računicama bit će nam dovoljna još tri boda, pokušat ćemo to odraditi već u sljedećem kolu u Čepinu. Neću reći da ćemo to i napraviti, ali bilo bi odlično da zadnje kolo ništa ne odlučuje, iako ako i bude odlučivalo imamo priliku na svom terenu, ova pobjeda je bitna jer nas je dovela u situaciju da sami o sebi odlučujemo” – prokomentirao je trener Oriolika, Dalibor Bognar.

“Nažalost novi poraz u gostima ove polusezone, no ovaj puta osim odličnih defanzivnih stvari danas u onome gdje smo najbolji , u golovima i stvorenim prilikama danas smo ostali na nuli. Kroz 90 minuta uspjeli smo 2 puta stidljivo opucati po golu, no za protivnika smo imali dobro organiziranu obranu koja je dobro blokirale sve naše napade već u začetku. Ne može se ni domaćin pohvaliti s velikim brojem prilika, no jedan korner lukavo koriste i na kraju zasluženo slave. Ostalo je još par utakmica do kraja, no nama možda i najvažnija je već sljedeća, u srijedu igramo polufinale kupa protiv odličnog protivnika, te se moramo odlično pripremiti da bi bar malo uljepšali ovo slabije proljeće. “ – izjavio je trener Đakova Croatije, Ivica Gavran.

NAŠK – SLOGA 3:1

I ovo je jedna od utakmica u kojima se rezultat unaprijed znao, pa je ispalo drugačije od onoga što se očekivalo, Našk je slavio na svom terenu i Slogu doveo na sam rub provalije, jedini spas za momčad koja polako klizi preko tog ruba je šest bodova u posljednja dva kola, a i u tom slučaju nisu do kraja sigurni. A krenulo je u Našicama sjajno po Slogu, nisu se pošteno ni rastrčali a već su imali prednost koju im je donio Nikola Ciprić. Do odmora Niko Novak zabija za poravnanje, pa se na odmor otišlo u egalu iako su gosti mogli do novog vodstva, no istaknuo se mladi Bruno Boda koji je obranio kazneni udarac gostima. U drugom dijelu u osam minuta Našk osigurava pobjedu, u 64. za 2:1 je zabio Martin Vratković, dok je u 72. konačnih 3:1 postavio Antonio Kuš koji nastavlja svoju fantastičnu golgetersku formu pod vodstvom Igora Totha.

Igrač utakmice: Benjamin Radinković

“Nikada dok sam bio trener Čepina nismo nikom pustili, nikada dok sam trener nećemo nikome pustiti, pa nismo ni danas Slogi. Puno se pričalo, ali mi smo danas pokazali karakter i poštenje, spasili smo svoj obraz ovom pobjedom, a iskreno moglo je to sve završiti i drugačije jer imala je Sloga svoje šanse, imala je i penal, mogla je utakmica otići i na drugu stranu. Mi smo imali puno nesreće, puno izostanaka, zaradili smo kartone, ozlijede, prije utakmice su nam dva igrača ispala iz stroja zbog ozljeda, ali su ovi mladići pokazali pravi karakter i pobijedili i to i odličnog protivnika. Reći ću bez ustručavanja da je Sloga najbolja ekipa protiv koje smo igrali, a ako ispadne to mogu zahvaliti tom futsalu” – rekao je trener NAŠK-a, Igor Toth.

“U tvrdoj utakmici previše smo toga propustili, uz penal imali smo i nekoliko dobrih šansi, nismo ih materijalizirali, dok je domaćin u tri navrata iskoristio naše greške u obrani. Nema nikakve zamjerke njihovoj pobjedi, zaslužena je iako ostaje dojam da smo mogli i morali više.” – komentar je trenera NK Sloge, Milan Tomljenović.

SLAVIJA – SLAVONIJA 2:3

Svi smo znali rasplet ove utakmice, a na kraju potpuno druga priča, iako nikada svi ne mogu biti zadovoljni, iz ove utakmice svi izlaze kao pobjednici jer je pobijedio nogomet, bolje je i pošteno ispasti iz lige nego nečasno ostati. Da se razumijemo, Slavija je dovoljno dobra da pobijedi i Slavoniju u punom sastavu, no izostanci na obje strane otvorili su vrata svim tim pričama. Slavonija je odmah u otvaranju šokirala domaćina, a do kraja se Parmakovićeva momčad nije oporavila. Još je jednom mladi Tvrtko Janković potvrdio ekstra talent, zabio je u otvaranju, nedugo potom domaću mrežu zatresao je i Jakov Janček pa se Slavija našla u debelom minusu već u devetoj minuti. Sjajnim golom Pleterničane je u igru vratio Clement, a početkom nastavka u životu ih ostavlja Ivan Kraljak koji je obranio penal Mati Marčetiću. Ipak, spasa nije bilo, Tvrtko Janković zabio je i svoj drugi, dok je Marko Žuljević u samoj završnici tek smanjiti i popraviti svoj napadački učinak.

Igrač utakmice: Tvrtko Janković

“Čestitke Slavoniji na potpuno zasluženoj pobjedi, mi se nismo pojavili na utakmici, nismo zaslužili čašu hladne vode nakon nje. Razbucali su nas i zasluženo odnijeli bodove” – izjavio je trener Slavije, Ninoslav Parmaković.

“Iako smo bili značajno oslabljeni mislim da smo zasluženo pobijedili, i ovi mladi dečki su potvrdili ono što već znamo, da su kvalitetni i da zaslužuju igrati. Odlično rade na treninzima, to se vraća na utakmicama. Rano smo poveli što nam je olakšalo posao, a imala je Slavija nekoliko prigoda kod 2:1 da se vrati u utakmicu, ali smo izdržali i kasnije trećim golom potvrdili pobjedu. Čestitke mojim dečkima na pobjedi, a Slaviji sretno u završnici sezone” – rekao je trener Slavonije, Krešo Poleti.

BORAC – TOMISLAV C. 1:0

Borac je u kategoriji sa Svačićem i Valpovkom, odavno je osigurao ostanak, a onda se odjednom našao u opasnosti i morao spašavati u zadnji čas. Ovom pobjedom Balatinčeva je momčad osigurala svoje mjesto u Trećoj NL Istok i sljedeće sezone, a u junaka se prometnuo mladi Fran Pejić kojem je Balatinac dao priliku u posljednjih pola sata, a ovaj je samo osam minuta nakon ulaska uzvratio zlata vrijednim golom. Cerancima slijedi teška borba za ostanak, kako smo i pisali, bez nekakvog učinka u gostima teško će se spasiti, iako nada i u takav rasplet postoji.

Igrač utakmice: Fran Pejić

“Tri boda su tu i nadam se da sada možemo biti puno mirniji oko pitanja opstanka u ligi. Danas se osjetio grč i pritisak jer smo morali pobijediti; da smo izgubili, teško bismo opstali u ligi. Bili smo bolji i zasluženo pobijedili, praktički nismo protivniku dopustili da nam stvori nijednu šansu, iako su dobro izgledali u polju. Mi smo imali još nekoliko prilika u prvom poluvremenu i da smo tada zabili, sigurno bi bilo još lakše doći do pobjede. Čestitam svojim dečkima na pobjedi, uvijek su pravi kada je najpotrebnije.” – komentar je trenera Borca, Saša Balatinac.

“Domaćinu sretno dalje, a mi idemo odraditi ovih posljednjih 180 minuta najbolje što možemo, pa ćemo nakon toga podvući crtu i vidjet gdje smo.” – izjavio je trener Tomislava, Nikica Bartulović.