Remi s Breiđablikom snažan uvod u završni sraz na Islandu

Pred tristotinjak navijača, na stadionu “Gradski vrt” ŽNK Osijek i Breiđablik (ISL) odigrali su svoju prvu utakmica druge runde kvalifikacija za grupnu fazu natjecanja UEFA Lige prvakinja. Susret je završio remijem, rezultatom 1 – 1, a utakmicu je obilježio niz sjajnih prilika Osječanki u drugom poluvremenu koje su uz tek malo sportske sreće mogle za ŽNK Osijek značiti pobjedu.

Na samom početku prvog poluvremenu činilo se kako će Islanđanke lako riješiti utakmicu u svoju korist. Igra je mahom kružila ispred vrata Osijeka, pa pogodak Selme Sol Magnusdottir u 24. minuti nije došao kao veliko iznenađenje. No, onda se sve promijenilo. Nogometašice ŽNK-a Osijek uzvratile su pritisak, prebacile posjed lopte na svoju stranu, te je ubrzo, već u 31. minuti, pogotkom Mejreme Medić došlo do izjednačenja s kojim se otišlo na odmor.

Drugo je poluvrijeme počelo i završilo borbenom igrom, ali bez promjene rezultata. Osječankama prilika za odlučiti utakmicu u svoju korist nije manjkalo, a među njima ističe se pokušaj udarca u mrežu Breiđablika Lorene Balić u 65. minuti i sjajna kombinacija Balić-Lojna-Medić u 77. minuti. Ni, nogometašice s Islanda nisu mirovale, ali nisu ni mogle puno protiv sjajne osječke obrambene crte koju su činile Kristina Nevrkla, Ivana Bojčić i Maria Kunštek.

Nakon utakmice trener ŽNK-a Osijek, Igor Budiša, nije krio optimizam, te je najavio “sve ili ništa” pristup za ogled koji Osječanke za tjedna dana očekuje na Islandu.

Utakmica je bila izuzetno zahtjevna. Na početku je bilo vidljivo da su igračice bile malo pod dojmom. No sve u svemu osobno sam vrlo zadovoljan. Djevojke su jako dobro odradile posao, pokazale veliku energiju i volju. Imali smo par šansi prema naprijed koje nismo iskoristili za pobjedu. No, one nam daju nadu da ćemo u idućoj utakmici igrati još bolje. Sada ćemo se dobro odmoriti i idemo na Island pobijediti!  Nema zavaravanja, znamo da ženski nogomet na Islandu ima veliku tradiciju, to je danas i pokazao njihov način igranja kroz tehničko-taktičke elemente. Oni su jako dobra i ozbiljna ekipa, tako da će sljedeća utakmica za nas biti jako zahtjevan zadatak, ali idemo u tu utakmicu bez imalo respekta. Idemo igrati kada možemo, kada ne možemo idemo agresivno napasti. Želimo pobijediti, želimo ići dalje, napraviti iskorak, da cijela Hrvatska i naši bližnji budu ponosni na nas”, rekao je Budiša.

Kapetanica ŽNK-a Osijek, Izabela Lojna, također je zaključila kako je njena ekipa Breiđabliku ozbiljan protivnik.

Moram priznati da smo nešto slabije ušli u ovu utakmicu, možda nas je malo stigao pritisak. No, nakon što smo primili gol probudili smo se i krenuli igrati onako kako mi to znamo. Pokazale smo da možemo parirati Islanđankama. Ponosna sam na svoju ekipu, borile smo se, i mislim da je rezultat realan. Na Islandu se bacamo na glavu, nastavljamo s borbenošću, znamo što nosi ta utakmica, tamo više nemamo što za izgubiti”, rekla je Lojna.

Uzvratnu utakmicu s Breiđablikom, ŽNK Osijek igra 9. rujna 2021., u Kopavogur (ISL). Ukupni pobjednik nakon dvije odigrane utakmice izborit će nastup u jednoj od četiri skupine UEFA Lige prvakinja i europsku jesen u najelitnijem klupskom natjecanju.

Podsjetimo, Osječanke su ulazak u skupinu od 28 najboljih ekipa pod kapom UEFA-a izborile pobjedom u prvoj rudni natjecanja, kvalifikacijskom turniru održanom u Osijeku od 18. do 21. kolovoza gdje su se izborile za prvo mjesto u skupini, povrh RSC-a Anderlecht, FK Breznica i FC Hayasa.