Ragusa slavila u Slavonskom Brodu

Nakon domaćeg poraza od bivšeg prvaka Hrvatske Medveščaka, košarkašice
Broda na Savi u 5. kolu Premijer lige u dvorani Vijuš poražene su i od aktualnih prvakinja
Raguse iz Dubrovnika. Brođanke će u ovoj sezoni pobjede tražiti protiv sebi ravnopravnih
protivnika, dok su Gosparke koje igraju i u europskom natjecanju za njih ipak razina više.

U posljednje 2 godine prvakinje Hrvatske košarkašice dubrovačke Raguse nisu imale većih
problema protiv Broda na Savi zabilježiti uvjerljivu pobjedu  87:55. Gošće su na Vijuš doputovale iz Češke budući su u Brnu odigrale utakmicu Eurokupa u kojem su sa 71:68 poražene od domaćina. Djevojke trenerice Cvetane Matić odigrale su vrlo dobru utakmicu bez da su podcijenile Brođanke. Razlika u kvaliteti je očita tako da dvojbi u ovom susretu nije bilo. Gosparke su opravdale ulogu favorita i naslov braniteljica najbolje ekipe u ženskoj košarci u posljednje dvije godine.

Košarkašice Broda na Savi bile su ravnopravne samo u prvoj četvrtini koja je s 24:23 završila u korist Raguse. Niti jednom Brođanke nisu bile u vodstvu niti je bilo izjednačeno, dok su gošće proigrale u 2. dionici u kojoj su ubacile u višu brzinu. Na taj način Gosparke su se lagano počele odvajati, prvo na 38:27, da bi se sa 47:30 otišlo na poluvrijeme. U nastavku Dubrovčanke i dalje drže visoku razinu svoje igre te stalno povećavaju razliku koja je na kraju 3. perioda došla do najvećih +24 za 61:37. Slično se nastavilo i u posljednjoj četvrtini u kojoj je prednost na strani gošći rasla do konačnih i najvećih 87:55. Imala je Ragusa dominaciju u skoku i veću širinu u igračkom kadru. Premda bez ozlijeđene Carmen Miloglav, dok se tijekom utakmice ozlijedila i Ana Vrsaljko prvo ime kod gošći bila je Romana Stojanović koja je za 24. minute na parketu postigla 20 koševa. U nju je Lea Hajdin ubacila 19, a Lina Strilić 11 poena.

U igri Broda na Savi moraju popraviti igru u obrani kao i realizaciju u napadu, dok su kao Ragusa domaće imale preko 20 izgubljenih lopti. Jedina s dvoznamenkastim brojem ubačaja i to 14 bila je domaća Amerikanka Shannon White. Blizu dvoznamenkastom broju poena bile su Klara Rimarčuk s 9, dok su Jelena Zorić, Petra Šimunić i Edita Poljac postigle po 8 koševa.

Za dubrovačku Ragusu ovo je bila 5. uzastopna pobjeda iz 5 utakmica za vodeću poziciju na ljestvici. S druge strane košarkašice Broda na Savi su i dalje na jednoj i to početnoj pobjedi nad Splitom, dok će u slijedećem kolu na gostovanje baš u Split u kojem ih očekuje KAŽL. (Tekst: Josip Šebalj)