Prva NL: “Usijanje”

Zrinski je uspješno odradio svoj zadatak u 31. kolu Prve NL, a danas su sve oči bile uprte u Šubićevac gdje se igrao derbi kola, Šibenik protiv Vukovara. Više je zanimljivih filmova s imenom Usijanje, a na ono što se događa u Prvoj NL nekako nas najviše asocira “Crveno usijanje” sa Arnoldom Schwarcenerggerom i Jamesom Belushijem u kojem glume dva policajca, američkog i sovjetskog, dakle dvije suprotstavljene velesile. U ovom našem nogometnom filmu, na suprotnim stranama su Zrinski i Šibenik, tko je Amer a tko Sovjet neka svatko odluči za sebe. Prepucavanja, podmetanja, ogovaranja, omalovažavanja, svega ima, samo se još pucalo nije! Nadamo se da i neće, da će ovih preostalih 180, a pogotovo onih posljednjih 90 proteći u sportskom nadmetanju bez ikakvih popratnih sadržaja, na Hrvatskom nogometnom savezu je da se pobrine da tako i bude!

ŠIBENIK – VUKOVAR 1991  2:1

Nervoza se dala nožem rezati na Šubićevcu, Šibeniku gori pod petama, ponovno je igrao nakon Zrinskog, tako će biti i sljedećeg vikenda usput budi rečeno, pobijediti je morao, a svjesni su bili domaći da ih čeka odličan i rasterećen protivnik. Kada je uz sve to Vukovar i poveo već u devetoj minuti preko Marija Tadića, donedavnog kapetana Zrinskog, sve se dodatno potenciralo. Dvije sjajne intervencije Mandića u prvom dijelu sačuvale su gostujuću prednost, a Šibenčani su poludjeli u samoj završnici poluvremena smatrajući da su oštećeni za kazneni udarac. U nastavku Šibenik dolazi do poravnanja u 58. minuti prekrasnim golom Tonija Kolege, nakon mini solo prodora sjajno je pogodio s 18 metara za 1:1. Sve više se domaćin otvarao, poraz ili remi su mu jednako značili, a naplata dobre igre došla je u 80. minuti kada se u junaka pretvorio David Toshevski. Mogao bi Toshevski biti jako važan u završnici sezone, još u prvom dijelu igru je zbog ozljede napustio Ivan Božić, ako se pokaže da je ona ozbiljnijeg karaktera neće ga Carević lako nadomjestiti.

Igrač utakmice: David Toshevski

” Prvo poluvrijeme dosta nervozno, Vukovar je bolje ušao u utakmicu i nakon prekida došao do gola. Uvukla se nervoza kod nas iako smo imali dvije izvrsne šanse, ali je njihov golman stvarno vrhunski to obranio. Nismo bili pravi, logično je to s obzirom na pritisak i da nas je taj gol malo šokirao. U nastavku smo zaigrali bolje i zasluženo došli do pobjede. U prvom poluvremenu nismo imali kriterij suđenja kakav zaslužujemo imati, ne tražimo i ne želimo nikakav poguranac, samo 50:50 i poštovanje prema Šibeniku kao klubu, kao nogometnoj instituciji. Čisti penal nam nije suđen, ja to jednostavno moram javno reći, ne možeš na Šubićevcu graditi autoritet dajući meni žuti karton nakon jednog prigovora u petoj minuti. Novoselac? Uvijek ću reagirati na podsmjehivanje, od prve minute je provocirao, smijao se u facu, ne znam zbog čega, jesu stimulirani ili nisu, ne tiče me se. Na takve stvari ću uvijek reagirati, ali ne zamjeram ništa. Svatko se bori za sebe, njemu i Vukovaru želim svu sreću, stvarno su odlična momčad i išli su kao kamikaze što je za svaku pohvalu, sve ostalo ne želim komentirati, neka svatko radi što misli da treba raditi. Ja sam ponosan na svoju momčad, pokazali su karakter, moć, nije se lako vratiti iz minusa protiv ovako dobrog protivnika u ovako psihološki zahtjevnom trenutku” – izjavio je trener Šibenika, Mario Carević.

“Užitak je bio danas igrati ovakvu utakmicu. Prekrasan ambijent, dvije top ekipe koje su pokazale razinu prvoligaškog nogometa. Prvo poluvrijeme bila je potpuna dominacija moje momčadi u svim segmentima nogometne igre. Zatvorili smo sve njihove opasne prilaze i sveli ih na minimum šansi. Bitno mi je da su dečki taktički fenomenalno odgovorili na sve zahtjeve koje smo postavili pred njih. Velika pohvala ide i našem analitičaru koji ih je odlično analizirao. Drugo poluvrijeme smo pokušali s izmjenama podići tempo i razinu igre, ali nije išlo u smjeru kojem smo očekivali. Suđenje je bilo odlično! Moram se dotaknuti trenera domaće momčadi koji me nebrojeno puta nazvao degenerikom i psovao mi majku, te konstantno govorio da mi za nekoga igramo. Očekivao sam ipak jednu višu razinu od čovjeka koji je sukomentator na televiziji i iza sebe ima igrački renome. Nekada treba biti više fokusiran na stanje svoje momčadi, a ne na konstantno prigovaranje sucu i obraćanje treneru protivničke momčadi. Ja mogu samo biti ponosan na svoju momčad i cijeli stožer, kako smo pripremili utakmicu i, što je najbitnije, pokazali da nam je itekako mjesto u samom vrhu.” – rekao je trener Vukovara 1991, Marko Novoselac.

CROATIA – DUGOPOLJE 0:2

Puno manje stresno bilo je u Zmijavcima iako Croatia zapravo još nije matematički osigurala ostanak. Nije teoretski, ali u praksi će jako teško prokockati četiri boda prednosti u odnosu na BSK. Dugopolje je još jednom potvrdilo da je vrlo neugodan gost, ovo mu je šesta pobjeda na gostovanjima ove sezone, na toj ljestvici su prvi od “ostatka lige”, samo su Zrinski, Šibenik i Vukovar uspješniji. U 28. minuti Bruno Zdunić je izborio, a Ivan Šaranić realizirao kazneni udarac te je Dugopolje došlo do početne prednosti. Pažljivo je Labrovićeva momčad to čuvala i vrebala svoju šansu da zada konačni udarac domaćinu, a dočekali su je u 87. minuti kada je Mateo Smodlaka zabio za konačnih 0:2.

Igrač utakmice: Ivan Katić

“Ne znam iskreno što bih rekao, moram pogledati snimku utakmice da bih dobio kvalitetniji dojam što se događalo. Nekako smo naivno primili taj prvi gol, imali smo prilika i prije i nakon toga, a sve skupa je bilo dosta otvoreno dok nisu gosti zabili i drugi u završnici” – izjavio je trener Croatije, Marko Kartelo.

“Dosta smo se dobro, čvrsto postavili u defanzivi, imali smo manjih problema u samom otvaranju, no kako je vrijeme odmicalo sve smo bolje djelovali, preuzimali smo stvar u svoje ruke, tu se dogodio i taj penal. Početkom drugog dijela Croatia je preuzela inicijativu, tražili su poravnanje, a tu je u nekoliko navrata i naš vratar odlično reagirao, imali su i prečku desetak minuta prije kraja, a onda smo drugim golom riješili utakmicu. Možda smo mogli i ranije doći do drugog gola, bile su neke zanimljive situacije u tranziciji, no nismo to dobro odradili do kraja. Dosta dugo je trajala ta akcija kod drugog gola, lijepo je izgledalo i mislim da je pobjeda zaslužena, iskoristili smo svoje šanse, obranili se, zadovoljan sam” – rekao je trener Dugopolja, Mirko Labrović.