Poraz hrvatskih odbojkašica na otvaranju Svjetskog prvenstva

Na otvaranju Svjetskog prvenstva odbojkašica, kojem su domaćini Poljska i Nizozemska, Hrvatska je imala čast otvoriti natjecanja, u srazu s domaćinom Poljskom. Zanimljivo, susret je odigran u Arnheimu, u GelreDomu, inače nogometnom stadionu na kojem igra Vitesse. Koštao je 75 milijuna eura kada je izgrađen 1998. godine i ima sklopivi krov, pa se može koristiti i kao dvorana.

Ostaje nepoznanica zbog čega je Poljska, kao domaćin, prvu utakmicu igrala u Nizozemskoj, a dosta je čudna bila i satnica prvoga dana. Naime, susret Poljske i Hrvatske zakazan je za 18.00 a Nizozemske i Kenije za 20.00 sati.

Naše su se djevojke u startu pobrinule da malo poremete planove organizatora SP-a, jer su odradile susret za točno dva sata. Poljakinje su bile favoriti i u startu, pa su pobijedile s 3:1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:15), no naša je reprezentacija na trenutke prikazala sjajnu igru, pokazavši da nisu na Svjetsko prvenstvo stigle tek turistički.

Hrvatski izbornik Ferhat Akbas krenuo je u meč sa standardnom postavom koju gotovo da i nije mijenjao: Lea Deak organizatorica igre, Samanta Fabris korektorica, srednje blokerice Martina Šamadan i Božana Butigan, Izabela Štimac libero te primačice-pucačice Laura Miloš i Lucija Mlinar. Ulazile su tek Dijana Karatovič i Mika Grbavica.

U prvom setu bilježimo tek rezultat 1:1, sve ostalo išlo je na stranu Poljakinja koje su taj set okončale s 25:19. Ali, u drugom se Hrvatska budi, naše djevojke opasno serviraju i preuzimaju igru u svoje ruke. Vode 15:11, 19:15 i 21:17, da u u finišu umalo sve prokockale, jer su suparnice stigle na samo 20:21. No, to je očito bio tek zalet do kraja seta, koji odlazi na našu stranu sa 25:21,  i izjednačenje od 1-1 u setovima.

Treći set pun poena u serijama, Hrvatska radi 5-0 za vodstvo od 12:7, potom i 4-0 za visokih 16:8, no tada na scenu stupaju Poljakinje, koje su ustabilile blok, koji je nama nestao. Hrvatska je imala 20:15, no serijom 7-0 Poljska preuzima vodstvo od 22:20, i na kraju, nakon 23:23, osvajaju posljednja dva seta za 25:23.

Posljednji, četvrti set, također je otišao na stranu Poljske, koje više ništa nije prepuštala slučaju. Iako je Hrvatska još vodila u ranoj fazi seta (7:5), Poljska se odlijepila na 15:11, pa 18:13, i na kraju s 25:15 osvojila taj set za konačnu pobjedu od 3-1.

Lucija Mlinar sa 16 poena najučinkovitija u našim redovima, Martina Šamadan dodala je 14 poena, Samanta Fabris 11, Laura Miloš 10, Božana Butigan 7 (4 bloka), a Lea Deak 5 (2 as servisa). (HOS)