Pala i Švedska – Hrvatska osigurala Euro!

Sinoć je je u četvrtoj kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo Hrvatska svladala Švedsku s rezultatom 87:72 , time upisala četvrtu pobjedu i osigurala plasman na Europsko prvenstvo dvije utakmice prije kraja kvalifikacija.

Hrvatsku tako još očekuju dvije kvalifikacijske utakmice u veljači sljedeće godine. Radi se o uzvratnim utakmicama protiv Nizozemske i Turske, no s obzirom na savršen niz od 4-0 za hrvatske reprezentativce, njihov ishod neće imati učinka na plasman na Europsko prvenstvo koje će se odigrati od 1. do 18. rujna 2022. godine u Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj.

Nakon nešto sporijeg ulaska u prvu četvrtinu u kojoj je Švedska imala i vodstvo (najviše pri 8:3), hrvatska reprezentacija ubrzo zbija svoje redove, postavlja obranu kakvu je prikazala i dva dana ranije protiv Turske te prelazi u vodstvo. Do kraja utakmice izabranici Veljka Mršića gotovo rutinirano drže kontrolu, a u posljednjoj je četvrtini upisana i najveća prednost Hrvatske na +19 pri 72:53.

Prekretnicom utakmice mogao bi se označiti time-out kojeg u prvoj četvrtini izbornik Mršić poziva pri 14:11 za Švedsku pa nakon minute savjetovanja Hrvatska ponovno izgleda moćno, završivši prvu dionicu s 22:16 u svoju korist. U drugoj četvrtini naši reprezentativci rade sve žešći pritisak te se po prvi put odvajaju na dvoznamenkastu razliku pri 32:21, a atraktivnom asistencijom Ukića za Bilana upisuje se 48:31 za Hrvatsku i kraj prvog poluvremena.

U drugom poluvremenu Šveđani odgovaraju žestokom obranom te nakon što u tri i pol minute upisuju 10 poena (niz prekinut tek jednom samopouzdanom Marčinkovićevom tricom), pri rezultatu 53:41 izbornik Mršić ponovno zove time-out. Pokazalo se da je to bio pravi moment jer Hrvatska potom radi mini seriju od 7-2. U trećoj četvrtini svjedoci smo i prvim poenima Matea Drežnjaka (za 62:47), a u posljednju dionicu se ulazi na 68:53 za Hrvatsku.

Švedska reprezentacija ipak ne napušta brod, daje svoj maksimum, ograničava Hrvatskoj protočnost lopte i ne nudi ni trenutak opuštanja. Iako naši reprezentativci ni u jednom trenutku nisu izgubili kontrolu ipak, dvije i pol minute do kraja utakmice, semafor pokazuje tek +10 za Hrvatsku (80:70). Tada ponovno iskače Pavle Marčinković, aktivan na oba kraja terena, te ubacuje petu tricu za svoj dvedeseti poen i rezultat od 83:70. Miro Bilan potvrđuje sigurnu pobjedu polaganjem za 85:70, a utakmica završava na 87:72.

Fantastičnu utakmicu sinoć je odigrao Pavle Marčinković skupivši na koncu 20 poena i 8 skokova, od čega pet u napadu te ubačenih pet trica iz šest pokušaja. Još je jednu odličnu utakmicu odigrao i Željko Šakić postigavši 14 poena uz 5 skokova i 3 asistencije, dok je Miro Bilan ponovno upisao double-double s 12 poena i 10 skokova. No, statistici unatoč, bila je to pobjeda cijele momčadi, stručnog stožera i zajedništva kakvo se rijetko viđa.

© Sportalo.hr 2020. | Newsphere by AF themes.