Pala i Dalmatinka – Zrinjevac se pretvara u neosvojivu utvrdu

Svih pet domaćina slavilo je u 15. kolu 1. hrvatske rukometne lige za žene. I dok su se pobjede Bjelovara, Sesveta i Splita mogle očekivati, iznenađenja su slavlja Trogira protiv Zrinskog, odnosno Osijeka protiv trećeplasirane Dalmatinke.

Bjelovar ni jednog trenutka nije dao nadu Umagu da bi mogao odnijeti bod(ove) iz Dvorane europskih prvaka. Nakon samo 7. minuta igre bilo je 6:1 za domaće rukometašice. Sredinom prvog dijela razlika je iznosila osam pogodaka. Budući da su gošće nešto malo bolje odigrale završnicu prvog dijela, uspjele su doći na minus pet na predahu (17:12). Drugi dio bio je malo ravnopravniji gledali se konačni rezultat 15:13. U stvarnosti je bilo puno drugačije. Naime, već u 38. minuti Bjelovar je imao deset razlike. Na istoj udaljenosti su bile i u 52. Tek malo opuštanje u posljednje tri minute uljepšalo je rezultat Umaga, koji je na kraju poražen sa sedam pogodaka 32:25. Sjajna je na vratima Bjelovara bila Karmela Pokopac sa 16 obrana. Sa šest pogodaka najefikasnija pak, bila je Lucija Jandrašić. Kod gošći čak 15 pogodaka fenomenalne Nataše Miočinović.

Kao što se i očekivalo, vrlo neizvjestan bio je susret Sesveta i Koke. Punih 50. minuta ni jedna ekipa nije uspjela stvoriti više od dva pogotka razlike. Onda je domaći sastav napravio niz od 4 pogotka i s 27:25  pobjegao na 31:25 i riješio pitanje pobjednika. Sesvećanke je predvodila sjajna Mia Tupek s čak 11 pogodaka. Šest je dala Lana Jurina. Kod varaždinskog sastava prvo ime Tea Jalušić sa šest pogodaka.

Neizvjesnost je obilježila i susret Trogira i Zrinskog. Ili barem veći dio toga susreta. Domaće rukometašice su mirnije u otvaranju pa u 12. minuti imaju plus tri 6:3. Zrinski je pak, bolji u posljednjih deset minuta, kad minus dva, serijom od četiri pogotka za edom pretvara u plus dva, ali ne uspijeva to zadržati u zadnjih pet minuta pa je na poluvremenu rezultat izjednačen 13:13. Sličnu priču vidjeli smo i u nastavku. Malo je vodio Zrinski, malo više domaćin, da bismo u 49. imali 23:23. Tada Trogir postiže dva pogotka zaredom pa nakon smanjenja Čakovčanki još dva i otklanja sve dvojbe o pobjedniku. To je njihova druga pobjeda ove sezone. Prva je bila protiv Zeline još tamo sredinom listopada. S osam pogodaka Matea Tomić bila je najučinkovitija u redovima Trogira. Kod Zrinskog po šest pogodaka Anje Balent, Ire Resman i Hannah Vuljak.

Nakon dva poraza zaredom Osijek je ostvario veliku i vrijednu pobjedu protiv Dalmatinke koja im može bitno podići raspoloženje za nastavak natjecanja. Vodio je domaći sastav 20. minuta prvog poluvremena. Mali pad koncentracije u završnici otvorio je vrata sastavu iz Ploča da s minimalnom prednošću ode u svlačionicu na odmor i lakše uđe u nastavak. Na tom zanosu gošće u 36. minuti idu na plus četiri 12:16. Ali onda se bude važne snage domaćeg sastava Josipa Paula Jerčinović i Josipa Josipović i već u 43. imamo izjednačenje 18:18. Gošće su uporne, ne predaju se lako. I uspijevaju održati prednost od pogodak ili dva, sve do sedam minuta prije kraja kada stiže novo izjednačenje 23:23. Od tog trenutka, vodstvo ide na stranu Osječanki jer su uspjele postići čak pet pogodaka zaredom i konačno slomiti veliki otpor ekipe iz Ploča. Po pet pogodaka za Osijek dale su Lucija Humel i Petra Frančić, četiri Josipa Paula Jerčinović i Josipa Josipović, odnosno Lea Hren. Kod Dalmatinke najbolja Lana Jarak sa sedam pogodaka.

Najviše pogodaka palo je u susretu Splita 2010 i Dugog Sela 55. I dok su domaće ravnopravno rasporedile svoje snage i pogotke, u svakom poluvremenu po 17, gošće su malo zaostale u prvom, a mnogo više u drugom dijelu i na kraju morale priznati poraz. Splićanke su vodile od početka do kraja. Najveća razlika u prvom dijelu bila je tri pogotka. Tako je bilo i na poluvremenu, 17:14. Gošće su tu prednost skoro dostigle u trećoj četvrtini susreta. Naime, u 43. na semaforu je pisalo 20:19. A onda slijedi pravi uragan domaćeg sastava od osam pogodaka u nizu i u 53. minuti je rezultat 28:19. Sve ostalo bilo je samo pitanje rutine i konačne razlike koja se zaustavila ne minus devet 34:25. Ivona Stilinović imala je 12 obrana kod Splita. Ana Lovrić 9, Klara Birtić 8 pogodaka. Kod Dugog Sela sedam pogodaka Bernarde Čalušić.

1. HRL ZA ŽENE: 15. KOLO
BJELOVAR – UMAG 32:25
SESVETE – KOKA 33:27
TROGIR – ZRINSKI 28:25
OSIJEK – DALMATINKA 29:25
SPLIT 2010 – DUGO SELO 55 34:25