Osijek promašivao, Dinamo uvjerljivo slavio

Tri jedanaesterca, ukupno pet postignutih pogodaka, pogođena greda… Mnoštvo je zanimljivih sekvenci bilo u maksimirskom dvoboju Dinama i Osijeka u 3. kolu Druge HNL u kojem su plavi slavili sa 4:1.

Dinamo – Osijek 4:1
Stadion Maksimir
Dinamo: Livaković – Theophile, Ademi, Dilaver – Burton (53. Tolić); Moharrami (63. Stojanović), Gojak, Ivanušec, Daničić – Gavranović (79. Andrić), Petković (63. Majer)
Trener: Zoran Mamić
Osijek: Ivušić – I. Silva, Škorić, Majstorović, Talys – Jugović, Žaper; Ndockyt (76. Todoroski), Kleinheisler (69. Bočkaj), Grezda (76. Špoljarić) – Erceg
Trener: Ivica Kulešević
Sudac: Mario Zebec (Varaždin), Gledatelja: – (utakmica bez gledatelja)
Strijelci: 1:0 Gavranović (5.), 1:1 Grezda (48.), 2:1 Ademi (70.), 3:1 Andrić (81. – 11 m), 4:1 Tolić (86. – 11 m)

Nakon ranog Dinamovog vodstva prvo poluvrijeme je bilo”kamilica”, no u nastavku je to bio nogomet za sladokusce, prilike su se redale na obje strane, no Osijek je bio puno bliži pogotku, u nekoliko navrata su Bijelo plavi iskazali zavidnu razinu promašivačkih vještina. Naravno da momčadi poput Dinama to kažnjavaju, ovoga puta s bijele točke, ali čisto, opravdano, kao što je opravdan bio i onaj Osijekov kojeg je Majstoroviću sjajno obranio Livaković. Da je to ušlo, tko zna kako bi završili.

Plavi su poveli na otvaranju utakmice, već u petoj minuti. Nakon udarca iz kuta loptu je u „fliperu“ u Osijekovu kaznenom prostoru prihvatio Mario Gavranović na rubu peterca, pucao iz okreta nakon čega je prvo pogodila Igora Silvu na gol-crti, odbila se u leđa vrataru Ivici Ivušiću i otkotrljala u mrežu.
Sudac Mario Zebec u smiraju je prvoga dijela prihvatio sugestiju iz VAR sobe, naknadno pogledao situaciju u gužvi u Dinamovu kaznenom prostoru i primijetio da je Ademi povukao osječkoga vezista Mihaela Žapera. Bio je to jedanaesterac za goste u 42. minuti… No, Dominik Livaković je, baš kao i četiri dana ranije u Rumunjskoj protiv Cluja u 2. pretkolu Lige prvaka, sjajnom reakcijom zaustavio loptu. S bijele je točke pucao osječki stoper Ante Majstorović.
Samo tri minute kasnije Laszlo Kleinheisler iz slobodnoga je udarca sa 25 metara s lijeve strane torpedirao loptu u gredu. Na samome izmaku prvoga dijela na drugoj je strani, također s više od 20 metara udaljenosti, snažnim volejem pokušao Luka Ivanušec, ali lopta je prohujala malo iznad grede.
Osječani su ambicioznom, otvorenom igrom zaključili prvo, a u sličnom stilu krenuli i u drugo poluvrijeme i – pronašli put do mreže. Izjednačili su u 48. minuti u efektnoj akciji koju je počeo Talys ubačajem s lijeve strane na „drugu vratnicu“ odakle je Žaper iz prve poslao povratnu, a Eros Grezda u punom naletu, također iz prve, zakucao loptu pod gredu.
Dinamo je ponovno u vodstvo došao u 70. minuti. Lovro Majer povukao je napad plavih, proigrao Ademija, on se sjurio s lijeve strane, uputio oštru loptu, koju je putem okrznuo Majstorović, i to točno – prema mreži.
Imali su gosti priliku i u 54. minuti kad je Kleinheisler u protunapadu gađao malo preko gola. Četiri minute kasnije zaiskrilo je pred osječkim vratima. Tek što je ušao u igru debitant Tolić u istoj je akciji dvaput namučio vratara Ivušića: prvo snažnim udarcem s ruba kaznenoga prostora, a odmah potom i glavom s vrha peterca.
No, uzvratili su gosti tri minute kasnije. Prvo je Ante Erceg silovitim udarcem s 15 metara zagrijao Livakovićeve dlanove, a u nastavku akcije Igor Silva s desne strane poslao loptu uza samu suprotnu vratnicu. Pokušao je Erceg silovitim udarcem sa 14 metara i u 79. minuti, dakle kod vodstva plavih s 2-1, neposredno prije Dinamove akcije koja je okončana kaznenim udarcem i trećim golom domaćih. I ovaj je Ercegov udarac Livaković uspio bekendirati…

Što bi bilo kad bi bilo ipak nije tema, činjenica je da Osijek ima samo jedan bod, da je do ovog dvoboja s Plavima izgledao prilično loše, a i danas kad je bio dobar teško je stradao. Europa je pred vratima, forma mora biti minimalno na razini ove igre, ali uz daleko bolju realizaciju inače neće biti dobro!