Opatija je pobjednik Druge NL, Krk ispao, odluka o kvalifikacijama u posljednjih 90 minuta

Nakon što su u petak Jadran iz Ploča i Hrvatski dragovoljac upisali domaće pobjede protiv Dugog Sela odnosno Karlovca, danas je odigrano i preostalih šest utakmica pretposljednjeg 29. kola Druge NL nakon kojeg smo u Opatiji dobili prvaka i novog člana drugog razreda hrvatskog nogometa.

TRNJE – KRK 2:1

Porazom u metropoli Krk je završio svoju ovosezonsku avanturu u trećem rangu natjecanja, doduše, za oproštaj imaju još odraditi posljednjih 90 minuta, ali potpuno opušteno, bez ikakvog pritiska. Trnje je pobjedom otklonilo sve dileme oko svog statusa, a za to su najzaslužniji Karlo Darojković koji je donio vodstvo u 19. minuti, te kapetan Denis Ceraj koji je vukao momčad, te u 26. realizirao kazneni udarac. Pred odmor se Krk vratio u igru golom Nikole Pervana, nada je tinjala do samog kraja, ali u konačnici više golova nije bilo pa se domaćin mogao okrenuti slavlju.

Igrač utakmice: Denis Ceraj

“Naporna utakmica s velikim ulogom koja je na kraju otišla na našu stranu. Osigurali smo ostanak u ligi i to je najvažnije. U zadnjem kolu možemo dati priliku igračima koji su manje igrali, a zaslužuju svojom predanošću na treninzima dobiti priliku za igranje.” – izjavio je trener Trnja, Sven Raić.

“Nismo uspjeli što smo htjeli, nismo ostali u ligi. Ponosan sam na igrače, ovaj klub zaslužuje igrati ovu ligu. Odradit ćemo još utakmicu protiv Ploča, nakon toga ćemo sjesti i vidjeti što i kako dalje. Lani smo slavili, sada smo nesretni, malo i tugujemo, ali tko bi gori sad je doli. Tko nije naučio pasti, nikad neće znati ustati. Još jednom, ponosan sam na sve igrače kako su odradili ovu sezonu, nažalost nismo uspjeli osigurati ostanak u ovom rangu natjecanja.” – rekao je trener Krka, Igor Tkalčević.

MLADOST – GROBNIČAN 3:0

Rasterećeni Grobničan došao je u Ždralove igrati i nadigravati se, predstavili su se u lijepom izdanju, ali su na kraju ipak morali čestitati kvalitetnijem protivniku. Dugo su gosti čuvali svoju mrežu, a onda je u početku drugog dijela “procurilo”. U 47. i 53. zabijao je Antonio Perić, u 62. i Luka Pisačić pa su u konačnici bodovi zasluženo i očekivano ostali na Brdu. Uz poraz Radnika Mladosti se otvorila prilika da ipak dohvati kvalifikacije, no za to neće biti dovoljno samo slaviti na teškom gostovanju u Hrvacama, nešto će se odlučivati i na drugim terenima.

Igrač utakmice: Antonio Perić

“Ušli smo malo pospano u prvo poluvrijeme, imali smo kontrolu i posjed, ali ništa konkretno. U završnih 15ak minuta smo se malo digli energetski, no nismo došli do gola. U nastavak smo krenuli uraganski, zabili i onda je sve bilo gotovo, nismo više imali nikakvih problema nastaviti pobjedničku seriju. Grobničan dobar, došli su se nadigravati, nisu bili okrenuti samo defanzivi. Uzeli smo ta tri boda, ulovili smo priključak, to smo željeli, hoće li nam biti dovoljno vidjet ćemo nakon zadnjih 90 minuta. Mislit ćemo samo na sebe, na ostale stvari svakako ne možemo utjecati, znamo da nas čeka teško gostovanje i spremat ćemo se samo za tih 90 minuta.” – prokomentirao je trener Mladosti, Tihomir Bradić.

“Dosta izjednačeno u prvom poluvremenu, imali smo zicer Pilčića odmah na početku drugog poluvremena, pucao je preko golmana, od zemlje se krivo odbila u stativu. Odmah nakon toga smo primili prvi gol i tu je stvar bila gotova. Dali smo i minutažu našim mlađim dečkima. Čestitke Mladosti, nama su se ostali rezultati poklopili pa je ovo jedan od onih poraza koji su i slatki, koji ne bole. Skenirali smo kroz protekli period puno toga, sad ćemo probati posložiti stvari kako bi u sljedećoj sezoni mogli pokušati i nešto više od ove borbe za ostanak” – mišljenje je Predraga Stilinovića, trenera Grobničana.

RADNIK – HRVACE 3:3

Žestoko je bilo u Križevcima, i na terenu i pored njega. Hrvace su čim se krenulo s centra šokirale Radnik, u drugoj minuti njihov najbolji strijelac Sedin Ljuca zabio je za 0:1. Allyson je u 27. vratio stvari na početak, vjerojatno je Vodanović smišljao kako u nastavku do preokreta kad je za sve na stadionu stigao novi šok, u prvoj minuti nastavka Pjero Škarić zabija za novo vodstvo gostiju s juga. Nakon 15ak minuta igre u nastavku Radnik se još jednom vraća, gol je u 59. postigao Ivo Vukić. Nisu se domaći navijači ni prestali radovati, a Hrvace su drugim golom Škarića došli do trećeg vodstva na utakmici. Radnik je stigao ipak do boda u drugoj minuti sudačkog dodatka, za njega se pobrinuo Vukić svojim drugim golom. Koliko će biti ili neće biti vrijedan, reći će posljednjih 90 minuta sezone. Nakon utakmice domaći su navijači iskazali nezadovoljstvo suđenjem, pa je Cestarić pri ulasku u svlačionice zaliven pivom, a sa stadiona je ispraćen pod policijskom pratnjom. U Križevcima su iznimno nezadovoljni suđenjem u posljednjih nekoliko kola.

Igrač utakmice: Toni Botica

“Šta reći? Oni objektivni ljudi koji su gledali utakmicu rekli bi da je bila izvrsna, 3:3, šest golova, no nama nije bila dobra jer nam je trebala pobjeda. Velika važnost je sputala moje mlade igrače koji su tek izašli iz juniora, nije lako boriti se za prvaka ovako kvalitetne lige. Uspjeli smo se vratiti iz minusa, igrali smo izvanredno, stvarali šanse i bilo je samo pitanje kad ćemo zabiti drugi, a onda u završnici primamo jedan gol nakon svijeće u naš kazneni prostor. Dogovorili smo se da ne smijemo pasti, da moramo vjerovati i ušli smo u nastavak ponovno odlično, uspjeli smo još jednom izjednačiti, opet se činilo da sve ide na naš mlin, stiskali smo, napadali i opet primamo gol, ovaj put nakon kornera. Vratili smo se i treći put, no nije bilo vremena za preokret. Dešava se previše stvari zadnjih par kola oko nas, već nekoliko kola je suđenje na našu štetu i u Križevcima i vani, jako teško je igrati u tim uvjetima, svakojake priče dolaze i do igrača i nije im lako. Ja sam na njih ponosan, čestitam im na volji, na karakteru koji pokazuju, a i gostima iz Hrvaca čestitke na fer i korektnoj utakmici” – rekao je trener Radnika, Mario Vodanović.

“Izvanredan ulazak u utakmicu nagradio nas je ranim vodstvom protiv protivnika koji ima slične zahtjeve u organizaciji igre. Pune tribine su mogle uživati u izvanrednoj utakmici između dva odlična protivnika. Pošto smo vodili u tri navrata, mislim da smo bili bliže pobjedi, naročito kod vodstva od 2:1 gdje smo imali par situacija za “ubiti” utakmicu. Čestitam svojim momcima na izvanrednoj utakmici.” – poručio je trener Hrvaca, Grgica Kovač.

MARSONIA – BJELOVAR 0:2

Nestvarno zvuči podatak da je Marsonia u proljeće osvojila jedan jedini domaći bod. U prvom proljetnom kolu odigrali su 1:1 protiv Kustošije, a nakon toga potop za potopom! Bjelovar je s dvije pobjede u Slavoniji popravio svoj gostujući učinak čime si je otvorio mogućnost da u posljednjem kolu izbori kraj sezone u gornjoj polovici prvenstvene ljestvice. Bjelovarci su do pobjede došli u drugom poluvremenu iako su u prvom dosta toga kreirali pred Domovićem. Lucas Fernades je načeo Marsoniju u 55; a dvije minute kasnije pobjedu Bjelovara zapečatio je Toni Barišić.

Igrač utakmice: Luka Varga

“Zadnja domaća utakmica za ovo proljeće, ponovno nismo ostvarili pobjedu. Golove smo dobili iz naših grešaka, to je ono što nam se ponavlja čitavo proljeće. Ostaje nam još odraditi gostovanje u Poreču i završiti sezonu te se okrenuti odmoru.” – izjavio je trener Marsonije, Filip Barukčić.

“Utakmica u kojoj smo od početka do kraja izdominirali, pobjeda je zaslužena, a trebala je biti i značajno izraženija, usudio bih se reći čak i dvoznamenkasta. Jednostavno je neshvatljivo da smo toliko puno toga promašili, često se u takvim utakmicama desi da te stigne kazna, u tom smislu smo pred kraj čak pomalo i strepili da se ne dogodi nekakav zalutali metak pa da se sve zakomplicira. U prvih 30ak minuta smo 4 ili 5 puta izašli sami pred vratara, možda sam malo i rekao. Golove smo zabili u drugom poluvremenu, i nakon toga smo imali inicijativu, danas moram reći da su dečki odigrali jako dobru utakmicu. Imamo još odraditi zadnje kolo, a onda nakon toga i finale Kupa za koje ćemo se dobro spremiti.” – rekao je trener Bjelovara, Dino Babić.

JADRAN PO – OPATIJA 0:2

Opatija se okitila naslovom prvaka, Jadran je ostao u opasnoj situaciji, barem što se kvalifikacija tiče, iako nije nerealna solucija da ih i ne bude, ovisno o licencama i ambicijama ekipa iz Trećih NL. Prvo poluvrijeme proteklo je u egalu, a onda na početku sve odlazi na stranu Bogolinove momčadi. U 49. minuti tek ušli Dan Lagumdžija zabio je za vodstvo gostiju, dvije minute nakon toga kazneni udarac za goste, u 0:2 ga je pretočio Ajayi i činilo se da bodovi sigurno putuju za Opatiju. No, stvari se ipak kompliciraju, od 59. minute Opatija je igrala s igračem manje, drugi žuti karton tada je zaradio Vanja Malinić, no to nije omelo prvake da do kraja sačuvaju svoju mrežu, odnesu tri velika boda s Velog Jože i osiguraju naslov prvaka i povratak u 2. HNL kolo prije kraja.

Igrač utakmice: Ajayi

“Čestitam Opatiji na zasluženom osvojenom naslovu. Nadali smo se pozitivnom rezultatu, ali danas smo izgubili utakmicu zbog dvije naše greške. U prvom poluvremenu bili smo jako dobri, opasni po njihov gol, imali smo par polušansi, ali nažalost nismo uspjeli zabiti gol. U drugom poluvremenu primili smo dva gola, prvi iz prekida, a drugi iz jedanaesterca, i utakmica je bila gotova. Bilo je teško vratiti se protiv ekipe kakva je Opatija. Vidjelo se da su iskusni, čvrsti i kompaktni, i bez obzira što su igrali pola sata s igračem manje, bilo ih je teško probati.” – prokomentirao je trener Jadrana, Dalibor Šuran.

“Razumjet ćete me da ovaj put neću ništa komentirati, vrijeme je za slavlje, a ja vam stojim na raspolaganju za sve komentare kroz dan-dva.” – izjavio je trener Opatije, Zoran Bogolin.

BELIŠĆE – KUSTOŠIJA 1:6

Kustošija je do nogu potukla Belišće i došla do unaprijed upisanih bodova koji su zagrebačku momčad odveli do drugog mjesta koje ako ga obrane u zadnjem kolu nosi kvalifikacije. Već je na odmoru sve bilo jasno, Fran Petković, Ante Puljić, Filip Vajdovčić i Martin Šroler zabijali su za uvjerljivih 4:0. U nastavku još dva gola Frana Petkovića te počasni Michaela Sesugha. Belišće je okončalo domaći dio ove užasne sezone, sve kritike koje bi se Crvenima mogle uputiti stanu u samo jedan statistički podatak, na domaćem terenu Belišće čitavu sezonu nije upisalo pobjedu.

Igrač utakmice: Fran Petković

“Zaslužena pobjeda gostujuće ekipe. Bili su bolji i više su željeli pobjedu nego naši igrači. Pored kvalitete, fali nam i slavonski inat i srčanost.” – rekao je trener Belišća, Antun Labak.

“Rekao bih rutinska pobjeda, kvaliteta je na našoj strani, pokazali smo to tokom čitave utakmice. Poklopili su nam se drugi rezultati, došli smo do tog drugog mjesta na kojem i želimo ostati, ali sigurno nije gotovo, čeka nas težak ispit zadnje kolo, vjerujem da smo spremni i da ćemo na kraju izboriti te kvalifikacije.” – izjavio je trener Kustošije, Luka Bilobrk.