Nexe nakon drame preko sedmeraca otputovao na Final Four

U dramatičnom raspletu još jednog četvrtfinalnog susreta, rukometaši Nexea slavili su u Skoplju 30:32 nakon izvođenja sedmeraca protiv Vardara 1961 i tako izborili nastup na Final 4 SEHA – Gazprom lige u Zadru od 2. – 4. rujna.

Dva različita poluvremena odigrali su rukometaši Nexea u glavnom gradu Sj. Makedonije. U prvom su nakon dva početna vodstva Vardara (1:0, 3:2), preuzeli vodstvo i potpuno dominirali te kontrolirali susret. Dva puta su u završnici prvog dijela imali četiri pogotka razlike, da bi na predah otišli s tri (12:15). Vardar ni u jednom segmentu igre u prvih 30. minuta nije mogao pratiti ritam sastava iz Našica.

Ali, u nastavku se dosta toga promijenilo. Posebno u posljednjih deset minuta. Je li u pitanju umor od napornih priprema, ili pad koncentracije teško je reći, ali Vardar je u 47. minuti bio na minus tri i činilo se da nema mogućnosti ugroziti gosta.

Ipak, dvije tehničke pogreške pa jedan neiskorišteni sedmerac otvorili su vrata peterostrukom pobjedniku toga natjecanja da se vrati u susret. Točno deset minuta prije kraja, stigli su do izjednačenja 23:23. I držali Nexe u neizvjesnosti do kraja.

Dvije minuta prije kraja, Vardar je poveo 27:26. Nakon izjednačenja Ivana Sršena, Vardar je 70 sekundi prije kraja ponovno uspio povesti 28:27. Novo izjednačenje Nexeu donio je Tomislav Severec. Domaći trener nakon toga zove minutu predaha i za posljednji napad ima 17 sekundi. Ali ne uspijeva to pretvoriti u pogodak i sedmerci su odlučivali o pobjedniku. Važno je također reći da je momčad Branka Tamšea praktički cijelu završnicu je odigrala s igračem manje. I nije posustala.

U izvođenju sedmeraca kao čovjek odluke pojavio se Mihailo Radovanović s dvije obrane: Filipu Talekom i Darku Đukiću i tako Nexe odveo u Zadar na Final 4. S 11 pogodaka, Filip Taleski daleko najbolji u redovima domaćina. Kod Nexea 8 pogodaka Ivana Sršena i 11 obrana Dominika Kuzmanovića koji je bio jedan od junaka drugog dijela susreta.

Tamo ih u polufinalu čeka PPD Zagreb koji je prošlog tjedna tijesno slavio protiv Vojvodine. Bit će to drugi put u povijesti da dva najbolja hrvatska kluba međusobno igraju u poluzavršnici. U Brestu 2019. godine PPD Zagreb je slavio 28:23.

SEHE – Gazprom liga, 1/4 finale

RK Vardar 1961 – RK NEXE  30:32 (12:15)

SC Jane Sandanski

Suci: Ivan Mosorinski i Aleksandar Pandžić (SRB)

Delegat: Jovan Popadić (SRB)

RK Vardar 1961: Manaskov 8, Stoilov, Morales 4, Georgievski, Dobrković, Karapalevski 2, Tomovski 3 obrane/ 1 sedmerac, Czuwara 1, Lazarevski 2, Savrevski, Taleski 11, Đukić 2, Atanasovski, Kkjosevski, Mishevski, Gogov 3 obrane/1 sedmerac

Trener: Vlado Nedanovski

RK NEXE: Kuzmanović 11 obrana, Račić 2, Bakić, Mileta 1, Sršen 8, Radovanović 8 obrana/2 sedmerca, Jelinić 1, Manci Mičević, Blažević, Velkavrh 4, Severec 5, Moslavac 5, Kević 4, Tomić, Melić 1, Pribetić

Trener: Branko Tamše

Sedmerci:  RK Vardar 1961: 2/7;  RK NEXE: 5/8

Isključenja: RK Vardar 1961: 6 minuta ( Morales 2′, Mishevski 2′,2′); RK NEXE: 10 minuta (Jelinić2′, Blažević 2′, Severec 2′, Kević 2’2′)