M20 EHF EURO 2022: Poraz nakon sedmeraca, osvojeno 14. mjesto

Hrvatska muška juniorska reprezentacija poražena je u susretu za 13. mjesto od Poljske 31:33, nakon sedmeraca. Naime, kako nakon 60. minuta igre nije bilo pobjednika 29:29, sedmerci su odlučili tko će osvojiti 13., a tko 14. mjesto. Hrvatski igrači nisu realizirali dva sedmerca i tako su Europsko prvenstvo završili na 14. mjestu, što je drugi najlošiji rezultat u povijesti njihovih nastupa na tim smotrama. Slabiji su bili samo 2008. godine kad su osvojili 16. mjesto.

Hrvatska je djelovala bolja i vodila veći dio susreta. Ali nikako nije uspijevala prelomiti susret. U prvom dijelu je tri puta imala po 4 pogotka razlike (9:5, 10:6, 11:7) da bi posustala u završnici i dopustila Poljacima niz od tri pogotka zaredom i na kraju na predah otišla s 13:13.

U drugom dijelu je Poljska dosta dugo držala priključak. Ipak, Hrvatska je u 40. minuti uspjela pobjeći na plus tri 20:17, ali i to prokockati. Poljaci su ponovno povezali tri pogotka i stigli do izjednačenja. Punih 11. minuta nakon toga igralo se pogodak za pogodak, da bi poljski mladi rukometaši poveli u 53. minuti s dva razlike.

Hrvatska je to uspjela stići. Imala je gotovo punu minutu za posljednji napad pri rezultatu 29:29, ali nije uspjela postići pogodak. Na svu sreću nisu svoj posljednji napad realizirali ni Poljaci pa su o pobjedniku odlučivali sedmerci.

U lutriji sedmeraca poljski vratari su zaustavili dva udarca naših mladih rukometaša i na kraju slavili s 31:33. S 10 pogodaka Patrik Hršak bio je najučinkovitiji u našim redovima. Kod Poljaka po 6 pogodaka Dawid Molski i Szymon Wiaderny.

Hrvatska je tako Europsko prvenstvo završila na 14. mjestu. U sedam susreta uspjela je pobijediti samo Norvešku i Crnu Goru koje su ostale iza nje u poretku na 15. i 16. mjestu. Tu je i jedan remi s Italijom.

Ono što je posebno važno i bolno, Hrvatska nije uspjela izravno izboriti odlazak na Svjetsko prvenstvo 2023. godine koje će zajednički organizirati Njemačka i Grčka. Srećom, nije sve izgubljeno, jer će ići u kvalifikacije koje se igraju u siječnju sljedeće godine u EHF tjednu kad se seniorske reprezentacije budu pripremala za Svjetsko prvenstvo.

M20 EHF EURO: 13./14. MJESTO
HRVATSKA – POLJSKA 31:33 (7 M) (29:29)