Košarkaški remi u Brodu odveo mlade Brokere u elitu

Završila je kvalifikacijska liga za regiju Slavoniju i Baranju za igrače koji su rođeni 2008. godine i mlađi. Radi se o pretkadetima do 15 godina koji su se borili za nastup u Jedinstvenoj Hrvatskoj ligi, a to pravo kao pobjednik regije istok ostvarile su Vrijednosnice
Osijek. Zbrojem koševa iz dvije utakmice mladi Osječani su za 5 poena bili bolji od
pretkadeta Marsonije za plasman u ligu s najboljim klubovima ovog uzrasta u Hrvatskoj.

Pretkadeti košarkaških klubova Marsonije i osječkih Vrijednosnica do 15 godina ili onih koji su rođeni 2008. godine i mlađi odigrali su dvije vrlo zanimljive finalne utakmice za plasman u jedinstvenu Hrvatsku ligu. U prvom finalnom susretu u Osijeku bilo je 64:59, dok je u uzvratu u dvorani Vijuš završilo bez pobjednika 64:64. Zbrojem koševa iz oba finala mladi Brokeri ostvarili su pravo igranja u jedinstvenoj Hrvatskoj ligi, dok će pretkadeti Marsonije od HKS-a zatražiti pozivnicu za nastupom u tom natjecanju.

U uzvratnu finalnu utakmicu na Vijušu bolje su ušli pretkadeti osječkih Vrijednosnica koji su od početka imali vodstvo, pa je tako nakon prve četvrtine bilo 15:12, dok su do poluvremena gosti svoju razliku još povećali na 36:21. Očito je imperativ za pobjedom
od 6 i više razlike bio za domaće veliki psihološki pritisak na igrače koji imaju tek 15 godina i to je glavni razlog zašto u prvom poluvremenu nisu izgledali dobro. U nastavku su mladi Brođani proigrali zahvaljujući Igoru Stankoviću i Luki Mrvelju koji su najzaslužniji za ne samo stizanje rezultata, već i za prelazak u vodstvo. Naime, u posljednje 4 minute pretkadeti Marsonije su od gubitka sa 61:52 za 3. minute napravili seriju od 11:0 za njihovo vodstvo sa 63:61 koje im je košem donio Ante Matanović. Do kraja utakmice ostala je minuta i tada je 5. osobnu pogrešku zaradio stožerni igrač Marsonije Luka Mrvelj. I bez njega pretkadeti koje vodi Luka Špehar kod vodstva od 2 razlike imali su svojih prigoda, pa tako Ante Matanović nije pogodio oba slobodna bacanja, dok je pokušaj Igora Stankovića da tricom svoju ekipu odvede na toliko željenih +5 ostao na obruču. Gosti su na drugoj
strani poentirali za 64:64 te je s tim rezultatom završila utakmica. Kod pretkadeta Vrijednosnica Osijek je Luka Mastanjević postigao 22, Fran Marijanović 12, a Franjo Pranjić i Josip Pleša svaki po 10 koševa.

U sastavu pretkadeta Marsonije izostala je širina u igračkom kadru koju da su imali vjerojatno bi se plasirali u jedinstvenu Hrvatsku ligu. Tako je Igor Stanković postigao 29, a Filip Mrvelj 23 koša te su oni zajedno ubacili 52 koša od ukupnih 64 cijele ekipe.

Pretkadeti Marsonije sada čekaju savez hoće li im uručiti pozivnicu za nastupom u jedinstvenoj Hrvatskoj ligi, dok se oni sada okreću Kupu regija. U tom natjecanju ovog vikenda na programu je 6. kolo, dok će Brođani u 15 sati na Vijušu ugostiti Borovo.