EHF Europska liga: Otvaranje skupine kao iz snova za Nexe

Rukometaši Nexea pobjedom protiv Skjerna 29:30, na fantastičan su način započeli ovosezonsko natjecanje u skupini C EHF Europske lige. Bodovi iz Danske bit će silan poticaj sastavu koji je podsjećamo, kao prvi hrvatski klub prošle sezone igrao Final 4 toga natjecanja.

Nexe je u Dansku došlo jako oslabljeno, bez kapetana Janka Kevića, Predraga Vejina i Alena Blaževića.  Ali, bez obzira na to, nije se uplašilo trećeplasirane momčadi danskog prvenstva prošle sezone. Dapače, odigralo je odlično prvo poluvrijeme.

Nakon početnog vodstva domaćina od 2:0, Našičani uspijevaju dati tri pogotka za redom i  povesti. Onda ponovno stiže lijepa serija Skjerna. Obrana Nexea davala je previše prostora  Norvežanima Eivindu Tangenu i Emilu Bergohltu pa je taj dvojac lako postigao osam pogodaka u prvom dijelu. Uz sve to, jako dobro je u središnjici susreta branio Christoffer Hoffman Bonde (6 obrana).  Danci su dosta lako došli do 7:4 i imali dva napada da to povećaju. Ali, tada se na vratima hrvatskog doprvaka ukazao Dominik Kuzmanović i s nekoliko sjajnih intervencija u nizu promijenio tijek susreta.

Nexe je naime, uspjelo napraviti niz od 2:6 i povesti 9:10. Još četiri minimalne prednosti imao je sastav Branka Tamšea, ali nije to uspio sačuvati do predaha. Danci su zabili u posljednjim sekundama i na poluvrijeme se otišlo s 14:14.

Skjern i drugi dio otvara s dva pogotka za redom. Ali, i Nexe odgovara na isti način kao u prvom dijelu s tri pogotka u nizu. I jasno daje do znanja domaćinu da će sve napraviti za prvu pobjedu. Još desetak minuta vodio je domaći sastav. A onda sve seli na stranu Našičana. U 42. minuti prvi put imaju tri pogotka razlike (19:22). Četiri minute poslije opet smo na početku, jer je Skjern uspio doći do izjednačenja 23:23.

Premda je Dominik Kuzmanović bio jako dobar na vratima, trener Nexea tražio je još nešto malo više pa je na vrata poslao Mihaila Radovanovića. Ali, budući da on u pet minuta ništa nije uspio zaustaviti, ponovno je među vratnice gurnuo našeg mladog reprezentativca.

Nexe nije uzdrmalo minimalno vodstvo domaćina. Naprotiv. Dvije minute prije kraja stvorili su dva pogotka viška (27:29) i činilo se otvorili miran put do slavlja. Ali, nije bilo tako. Danci su uzvratili s dva pogotka, a Nexeu je ostalo 48 sekundi za posljednji napad s igračem manje. Branko Tamše je otišao u maksimalni rizik. Izvukao je vratara, zaigrao sa šestoricom u napadu i u Tomislavu Severcu dobio junaka nad junacima. Petnaest sekundi prije isteka vremena, prvi topnik gostiju digao se i pucao preko cijelog obrambenog zida domaćina s 10 metara i pogodio suprotni kut domaćih vrata. Skjern u preostalom vremenu nije uspio složiti akciju za izjednačenje i Nexe je započelo veliko slavlje.

S 12 obrana Dominik Kuzmanović bio je jedan od najvažnijih igrača Nexea. Sjajan napadački, ali i obrambeni učinak imali su Tomislav Severec (7/11) i Luka Moslavac (6/8). Kod domaćina, prvo ime Eivind Tangen s 8 pogodaka iz 12 pokušaja.

EHF EUROPSKA LIGA: SKUPINA C, 1. KOLO
SKJERN – NEXE 29:30

Skjern Bank Arena, Skjern

Suci: Mihai Marian Pirvu i Radu Mihai Potirniche (Rumunjska)

Delegat: Fredrik Udd (Finska)

Skjern Handbold: Mygind 1, Norlyk 1, Burić 3, Pettersen 4, Jóhannsson, Bergholt 5, Mikkelsen, M. Rasmussen 1, Jönsson 4, Uth 2, R. Rasmussen, J, Rasmussen 1, Tangen, Bonde, Paulsen Haug

Trener: Henrik Kronborg

RK NEXE: Kuzmanović 12 obrana, Račić, Bakić, Mileta, Sršen 3, Radovanović, Jelinić 2, Manci Mičević, Velkavrh 2, Severec 7, Moslavac 6, Tomić 1, Melić 4, Markušić 3, Pribetić 2

Trener: Branko Tamše

Sedmerci: Sjern Handbold: 1/1;  RK NEXE: 3/3

Isklučenja: Skjern Handbold: 2 minute (Tangen 2′); NEXE: 10 minuta (Sršen 2′, Severec 2′, Moslavac 2′,2′,2′)