Cibona vratila titulu u Draženov dom

Košarkaši Cibone novi su prvaci Hrvatske. U odlučujućoj utakmici finalne serije Zagrepčani su slavili protiv Zadra 56-61 i s ukupnih 3-2 došli do svoje jubilarne 20. titule.

Zadar je krenuo uraganski i predvođen Pavlom Marčinkovićem i Trevorom Thompsonom poveo 3-13. Toni Nakić s dvije povezane trice vrlo brzo vraća Cibonu u igru, a utakmicu u egal (9-13). Konsolidirali su Zagrepčani i svoje obrambene redove, zatvorili prilaze prema svom košu i uvukli goste u nervozu.

Individualna kvaliteta Justina Cartera i njegova trica preko ruke donose Zadranima malo zraka (11-16), no nezaustavljivi Nakić uzvraća novom tricom i prvom Ciboninom dvicom za izjednačenje 16-16. Nathan Reuvers se nadovezao za prvo vodstvo Zagrepčana 18:16, a veliki nalet domaćina zaustavio je kraj prve četvrtine.

Ni malo duža pauza nije pomogla gostima. Griješili su, gubili lopte i srljali, a Cibona mirno podizala prednost do 24-16. Pri tom rezultatu Thompson traži izmjenu i žali se na ozljedu što je uz lošu igru i rezultatski minus bio veliki problem za trenera Srđana Helbicha. Cibona je već u 14 minuti imala 10 poena viška (26-16).

Zadarski post zaustavlja Tomislav Mihael Buljan, a dalekometna trica kapetana Dominika Mavre vraća goste iz nokdauna (26-21).

Uzvratio je Roko Prkačin s četiri povezana poena (30-21) pa je jedina dobra vijest za goste u to vrijeme bila povratak skakački raspoloženog Thompsona u igru. Agresivna Cibonina obrana potjerala je Zadrane daleko od koša, gostujuća ruka se kod šuta skratila, Thompson obrambeno potpuno potonuo te je preko njega ušla serija poena koje su domaćine dovele do ogromne prednosti na poluvremenu (38-25).

Drugo poluvrijeme Zadrani otvaraju serijom 6-0 za (38-31), obranom dovode Cibonine igrače u probleme, ali i propuštaju nekoliko napada za potpuni priključak. Posebno je tu bio vidljiv nedostatak pravog Justina Cartera. U igri propuštenih prilika do ulaska u zadnju četvrtinu Cibona je zahvaljujući Gegićevom košu u samoj završnici treće dionice zadržala prednost koja ju je držala vrlo blizu naslova (46-37).

Zagrepčani nisu mogli dočekati da dokrajče protivnika, brzali su i otvarali prilike Zadranima. Ovi su s druge strane brzali i griješili ne bi li se što prije vratili u igru. I onda kod vodstva Cibone 49-42 Mavra pogađa tricu ‘iz svlačionice’, Junaković dodaje još jednu i Zadar stiže na samo dva poena minusa (49-47) na četiri minute prije kraja.

Carter tada pogađa jedno od dva bacanja (49-48), a nakon nove odlične obrambene reakcije zadarski  Amerikanac gubi loptu i propušta priliku da vrati svoju momčad u vodstvo. Nakić bacanjima odvaja Cibonu na +3 (51-48), a Carter i Mavra kod tog rezultata promašuju trice.

Reuvers je polovično uspješan s crte slobodnih bacanja, a Thompson zabija tricu na ulasku u posljednju minutu kojom Zadrane približava na samo poena minusa (52-51). I kada se činilo da će se gosti u sljedećem napadu obraniti sjajni Amar Gegić na isteku napada odvodi Cibonu na 54-51.

Do kraja je bilo 35 sekundi, a Antonio Jordano tražeći prostor za šut za tricu odustaje od pokušaja za dva poena. Njegova neodlučnost završava posjedom lopte za Cibonu. Lovro Gnjidić promašuje oba puta, ali na liniju bacanja nakon njega zbog faula Thompsona dolazi hladnokrvni Toni Nakić koji pogađa oba bacanja za potvrdu Cibonine pobjede i naslova prvaka.