Bjelovar i Papuk Orahovica nakon penala, Bednja nakon spektakularnih 90 minuta među 32 najbolja u Kupu

Kako smo i očekivali uzbudljivo je bilo u pretkolu Hrvatskog nogometnog kupa, neki su opravdali ulogu favorita i sigurno prošli među 32, dok se na nekoliko terena vodila prava bitka, a ipak se među svima izdvaja susret u Strmecu gdje su Sava i Bednja odigrali 90 minuta sa čak 10 golova.

Pa da i krenemo od tog susreta, Sava je krenula furiozno i već nakon 10 minuta imala dva gola prednosti, početkom drugog dijela Bednja smanjuje, no samo dvije minute nakon toga Sava ponovno odlazi na +2, nove dvije minute kasnije i ponovno su gosti na gol minusa. Slijedi pauza od dugih šest minuta do novog gola, trese se gostujuća mreža i Sava nakon sat vremena igre ima dva gola prednosti, no ni to im nije bilo dovoljno za prolaz, posljednjih pola sada Bednja dodaje gas, u 74. minuti došli su do poravnanja, u 88. do vodstva, a u sudačkom dodatku zabijaju i za konačnu 6:4 pobjedu. Junaci Bednje bili su dvostruki strijelci Filip Holi i Leonardo Žuti koji je ipak uz status junaka sigurno pomalo tužan jer je u samoj završnici inkasirao isključenje, i to na klupi pa neće biti na terenu u 1/16 finala Hrvatskog nogometnog kupa.

Uzbudljivo je bilo i u Kutini, tamo je Moslavina s 3:2 bila bolja od Međimurja iako su gosti iz Čakovca sve do 9 minuta prije kraja bili u vodstvu. U završnici Moslavini preokret i plasman među 32 najbolje momčadi u Kupu donose Krunoslav Lilovac i Dario Dajčar. Solin se bez ikakvih problema obračunao s Funtanom, već do odmora je bilo velikih 3:0, do kraja je momčad Tonija Golema odjurila i do velikih 6:0 što su Istrijani uspjeli tek ublažiti počasnim golom u završnici utakmice. Primorac je protutnjao kroz Sinj, Nehaj nije imao šanse pored raspucanog trostrukog strijelca Vice Birkića. Gostujuću pobjedu upisao je i Grobničan, opravdala je momčad s Krimeje ulogu favorita protiv Neretve, no i Neretva je opravdala našu najavu da će biti sve samo ne lak protivnik, gosti su naime golovima Valjana i Pilčića do slavlja došli u posljednjih 8 minuta.

Po tri pogotka nogometaša BSK-a i Marsonije, ali i uvjerljivo slavlje drugoligaša iz Bijelog Brda, gosti su naime dva puta pogađali vlastitu mrežu. Osim uvodnih 10-ak minuta vidjela se razlika u kvaliteti, Žuto-plavi su jednostavno brži, snažniji i kada su malo dodali gas došli su do golova ili situacija u kojima su natjerali goste da sami pogađaju mrežu Memovića koji je uz primljenih 5 imao još barem 5-6 odličnih intervencija. Dubrava je slavila u Križevcima, otpor tamošnjeg Radnika slomili su gosti u drugom poluvremenu, a prvo ime susreta bio je Nikola Turnjanin koji je dva puta pogađao domaću mrežu.

Jedan od najuzbudljivijih susreta bio je onaj u Nedelišću gdje je gostovao Varteks. Poveo je domaćin preko Juraka, gosti iz Varaždina okreću s dva gola Šoštarića, a nakon 90 minuta konačnih 2:2 postavlja Da Costa. Čim se krenulo u nastavak, odmah u prvoj minuti ponovno je Nedelišće u plusu, strijelac je Vedran Krlšak, a konačnih 3:3 Varteksu je donio Luka Bebek, pa je o prolasku odlučivalo izvođenje jedanaesteraca, a u šestoj seriji Ian Treska pogađa za slavlje Nedelišća. Puno manje uzbuđenja u 120 minuta igre bilo je u Orahovici, tamo gledatelji nisu vidjeli golove sve do raspucavanja, a onda gosti iz Karlovca ni tu nisu bili baš precizni, zapucali su dva od četiri pa će se u Orahovici igrati 1/16 finala Kupa.

Ždralovi su suvereno preletjeli Viroviticu i sa po tri pogotka u svakom poluvremenu odjurili među 32 najbolje momčadi u Kupu. Colarić  je zabio dva u prvom, Guja dva u drugom te su bili najbolji pojedinci Bradićeve momčadi. Siguran prolaz ostvarili su i nogometaši Tehničara koji su slavljem protiv Mladosti iz Petrinje osigurali dolazak Hajduka u Cvetkovec, sve su domaći riješili već u prvom dijelu kad su imali 3:0, u nastavku su u 60. minuti zabili i četvrti, a do kraja su gosti ostali s dva igrača manje pa u konačnici mogu biti i sretni što je ostalo tih 4:0. Očekivani prolaz ostvarilo je i Belišće sigurnom 3:0 pobjedom nad BSK-om iz Buka, i Crveni su sve odlučili već u prvih 45 minuta kada su zabili sva tri pogotka. Sekunde su dijelile Gaj Mače od toga da o prolasku protiv favoriziranog Bjelovara odlučuju jedanaesterci, no ipak, kada su se živci domaćih navijača već debelo potrošili ukazao se Mario Ljevar i u 120. minuti zabio za konačnih 1:0 kada su gosti bili s igračem manje nakon što je dvije minute ranije isključen Dino Postonjski.

U dvoboju slavonskih MŽNL ligaša iz dvije različite lige slavili su Borinci kojima su slavlje u završnici prvog poluvremena slavlje donijela dva najbolja i najiskusnija igrača Marin Ležaić i legendarni Saša Šest. Slavoncu ostaje žal za propuštenom prednosti domaćeg terena, dok se u Jarmini spremaju za novu veliku utakmicu u Kupu. Vuteks je golom Igora Tunjić-Lukića došao do prednosti nad Jadranom iz Poreča, no u posljednjoj minuti prvog dijela gosti preko Roberta Vlizla dolaze do poravnanja, a u nastavku im slavlje i prolaz osigurava Oliver Sumić. 2:1 je bio i rezultat dvoboja Bistre i Vodica, ali za razliku od onog u Vukovaru, ovaj je završen slavljem domaćina koje im je u 74. minuti osigurao Josip Ljubić.