1. HRL Žene: Uvjerljive pobjede Bjelovara i Dugog Sela, slavili su još Split, Zrinski i Zamet

U pet susreta 15. kola 1. hrvatske rukometne lige za žene, jedino iznenađenje priredio je Zamet pobjedom protiv Dalmatinke. Tri kandidata za 3. mjesto očekivano su slavila. Bjelovar i Dugo Selo uvjerljivo, Split nešto teže.

Premda je nedavno poražen u Splitu, Bjelovar je čini se, u sjajnoj formi. Nakon Koke, uvjerljivo je domaći sastav slavio i protiv ŽARK Splita i ostao u borbi za 3. mjesto. Samo uvodnih 15-tak minuta gošće su držale nekakav priključak. Sve ostalo vrijeme bilo je u znaku Bjelovara. Od plus pet sredinom poluvremena do konačnih 11 razlike na kraju kretala se prednost domaćeg sastava (22:11). Ništa se dakako, nije bitnije promijenilo ni u drugom dijelu. Nije ni moglo jer je sjajna Karmela Pokopac zaključala svoja vrata i na kraju skupila 21 obranu. Dvanaest razlike bila je najveća prednost Bjelovarki. Dario Obran je naravno, koristio sve svoje igračice pa stoga nije čudno da ih je 11 bilo među strijelcima. Daleko najbolja Ana Maria Gavrić s 11 pogodaka. Po sedam su dale Rea Jelenović i Antonia Oremović. Kod gošći na uobičajeno visokoj razini Ivka Kljaković Gašpić s 10 pogodaka.

Dugo Selo 55 je s 0:4 otvorilo utakmicu u Trogiru i jasno dalo do znanja domaćim rukometašicama da bodovi idu s njima. U 11. minuti gošće su tako imale već sedam pogodaka viška. S tom razlikom otišlo se i na predah (10:17). Trogirske rukometašice su nešto odlučnije na početku drugog dijela. U jednom trenutku došle su na minus četiri (16:20). Ali su gošće odmah nakon toga malo pojačale ritam i na ulasku u posljednjih deset minuta više nije bilo nikakve neizvjesnosti jer je semafor pokazivao plus osam (19:27). Uskoro je bilo i plus deset. Tom razlikom je susret i završen (23:33). Ukupno 12 obrana imala je Lana Mrkonjić na domaćim vratima. S osam pogodaka prvi strijelac Trogira 58 bila je Laura – Mila Tonković. Gošće su pak, predvodile Josipa Bebek s osam i Bernarda Čalušić sedam pogodaka.

Umag i dalje muku muči sa sastavom, ali se bori. Split 2010 je odnio bodove iz Istre, ali uz mnogo više muke nego što bi to mnogi mogli pomisliti. Gošće su vodile od početka do kraja. Do sredine prvoga dijela uglavnom s pogodak ili dva. U drugoj četvrtini digle su Splićanke svoju prednost na plus četiri i s tom razlikom otišle u svlačionicu (13:17). Odličnim početkom drugog poluvremena, splitski sastav je udvostručio svoju prednost i činilo se riješio pitanje pobjednika. Ali domaće rukometašice, premda ih je bilo samo sedam za igru u polju, napravile su od 42. do 54. minute niz od 7:1 i približile se na samo minus tri (22:25). Za potpuni preokret više nije bilo snage i koncentracije. Split 2010 je na kraju slavio 23:28. Saša Sladić je imala 13 obrana. Ana Jajčević pak, s devet pogodaka bila prvo napadačko ime Umaga. Kod Splita 2010 po šest pogodaka Klare Rubić i Lucije Ercegović.

Jako uzbudljiv i neizvjestan susret odigrali su Zrinski i Osijek. Gošće su dominirale prvim dijelom. Vrlo lako su povele 0:3 pa 3:6. Zrinski je uhvatio priključak sredinom poluvremena. Imao je i jedno vodstvo (8:7), ali ga nije uspio dugo sačuvati. Osijek je uskoro izjednačio pa opet pobjegao na plus tri (10:13). Na kraju su domaće bile bolje u samoj završnici prvoga dijela pa je na predahu bilo minimalnih +1 (14:15). Drugo poluvrijeme bilo je simultanka mlade Kale Kosovac. Ona je u tom razdoblju postigla čak sedam pogodaka. Zrinski je u 35. minuti preuzeo vodstvo. Najveća prednost od pet pogodaka nije najavljivala moguću dramu na kraju. A upravo se to dogodilo. Osječanke su u 50. minuti bile na minus jedan (23:22) pa su to ponovile još dva puta. Posljednji put u 52. minuti. I tu su stale. Do kraja više nisu postigle ni pogodak, a domaćin je dao tri i na kraju slavio 28:24. S čak 13 pogodaka Kala Kosovac je bila prvo ime susreta. Kod gošći prvo ime Josipa Paula Jerčinović sa sedam pogodaka.

Zametu je čini se, trebalo pola sezone da složi svoju igru i počne osvajati bodove. Nakon Umaga, Sesveta, pobijedio je riječki sastav i Dalmatinku i znatno osnažio svoje izglede za ostanak u prvoligaškom društvu. Od početka do kraja susreta, domaće rukometašice imale su jasnu ideju što žele i kako to napraviti. Gošće su doduše povele 0:2, ali sve je to brzo  anulirano. Na kraju prvoga dijela imale su Zamećanke dva pogotka razlike 14:12. Ključni trenuci susreta bili su oni s početka drugog poluvremena. Zapravo, prvih desetak minuta. Tada je Zamet napravio veliki niz od pet pogodaka zaredom i pobjegao na 19:13, i tu prednost više nije ispustio do kraja. Završilo je 24:18, što je treća pobjeda Zameta u posljednjih pet susreta. S četiri pogotka Kristina Plahinek bila je najučinkovitija u domaćim redovima. Kod gošći po 4četiri pogotka Ive Bule i Anđele Zelić.

1. HRL ŽENE: 15. KOLO
BJELOVAR – ŽARK SPLIT 38:28
TROGIR 58 – DUGO SELO 55 23:33
UMAG – SPLIT 2010 23:28
ZRINSKI – OSIJEK 28:24
ZAMET – DALMATINKA 24:18