Vlado Narančić pobjednik šahovskog turnira u Pleternici NA TURNIRU SU SUDJELOVALA 83 ŠAHISTA OD ČEGA PETORICA IZ BIH

Vlado Narančić pobjednik šahovskog turnira u Pleternici.

U povodu Lipanjskih dana amaterskog stvaralaštva (LIDAS 2017),  Šahovski klub Vina Markota, uz podršku Grada Pleternice, organizirao je   18. lipnja, s početkom u 10 sati, tradicionalni šahovski turnir. Natjecanje se  održalo u gradskom restoranu Klas, primjenom švicarskoga sustavu u devet kola, s tempom igre 10 minuta po igraču, po pravilima Međunarodne šahovske organizacije(FIDE) za brzopotezni šah. Sudjelovala su 83 šahista, među kojima i petorica iz susjedne Bosne i Hercegovine te jedan iz Crne Gore.

DSCN0065 (1)

Bio je to dosad najjači turnir u Pleternici  jer  su nastupila dva velemajstora, tri međunarodna ,  jedan ženski međunarodni majstor, 5 FIDE majstora , dva nacionalna majstora  i 14 majstorskih kandidata.  Sudjelovali su igrači  iz Požege, Velike, Čaglina, Slavonskoga Broda,  Nove Gradiške,  Slatine,  Siska,  Garešnice, Čakovca , Vukovara i drugih mjesta. Prigodnim riječima sudionike natjecanja pozdravila je pleternička gradonačelnica Antonija Jozić.

DSCN0064 (1)

Pobjednicima turnira, od petog do petnaestog mjesta,  podijeljene  su  novčane nagrade, a prvo mjesto sa  7 ½         bodova osvojio je bosanskohercegovački FIDE majstor Vlado Narančić, kojemu je uručen pehar. Od drugog do petog mjesta, s po 7 bodova, plasirali su se  međunarodni majstor Aleksandar Savanović(BiH),  VM Davor Rogić iz Slavonskoga Broda,  bosanskohercegovački  IM Vlado Jakovljević te IM Dušan Lekić iz Crne Gore. Od šestog do osmog  mjesta, sa 6 ½ bodova, poredali su se  FM Mario Zovko, MK Marijan Špoljar,  FM Ognjen Matko,  deveti  je VM  Milan Vukić(BiH) sa 6 bodova, koliko je osvojio i deseti FM Robert Dabo-Peranić. Među nagrađenima, od 11.-15. mjesta, s po 6 bodova, našli su  se MK Petar Lovrić, MK   Milan Čubelić, NM Mile Maras,  MK Filip Radenić i NM Kruno Galić.

DSCN0052 (1)

Najbolji igrač ŠK Vina Markota bio je nacionalni majstor Mile Maras,  najuspješnija šahistica Rajna Šargač iz Slatine , ženski međunarodni majstor, a među kadetima(do 15 godina) MK Kristina Lijić iz ŠK Velimirovac. Osim novčanih nagrada, organizator je pobjednicima uručio i butelje kvalitetnoga vina tvrtke Vina Markota, koja je bila sponzor . Treba istaknuti dobru organizaciju turnira, na čelu s direktorom Marijanom Kanjkovićem. Glavni sudac  bio je Miroslav Tot,  a njegov pomoćnik Zvjezdan Grandić. Za sve sudionike natjecanja priređen je ručak. (I.Tomić)