/Pobjeda Hrvatica protiv Gruzije NAKON DVA SUSRETA NAŠE DJEVOJKE IMAJU 4 BODA
183746__MG_6714

Pobjeda Hrvatica protiv Gruzije NAKON DVA SUSRETA NAŠE DJEVOJKE IMAJU 4 BODA

svom drugom nastupu na Europskom prvenstvu u odbojci u Tbilisiju reprezentacija Hrvatske pobijedila je u skupini B domaću ekipu Gruzije s 3:1, po setovima 25:12, 25:13, 23:25, 25:23. Nakon šokantnog poraza dan ranije od Bjelorusije s 2:3, i to nakon vodstva u setovima od 2:0 te prednosti u trećem setu od 14:10, hrvatske reprezentativke ponovno su priredile pravu dramu. Potpuno nepotrebno izgubile su treći set i dobro se namučile da bi dobile četvrti i upisale prvu pobjedu na Europskom prvenstvu. S tom pobjedom Hrvatska je osigurala nastup u drugom krugu natjecanja u Bakuu, gdje će vjerojatno kao trećeplasirana ekipa igrati najvjerojatnije s reprezentacijom Nizozemske koja je pobjedom protiv momčadi Belgije osigurala drugo mjesto u skupini. Nakon dva susreta Hrvatska ima četiri boda, a Gruzija je bez bodova. Nakon jedne odigrane utakmice u našoj skupini Italija ima 3, a Bjelorusija 2 boda.

svibnju ove godine na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Osijeku praktički B reprezentacija Hrvatske lako je savladala ovu momčad Gruzije, pojačanu u Tbilisiju tek s jednom igračicom, s 3:0.

Kao i protiv Bjelorusije izbornik Igor Lovrinov započeo je meč protiv Gruzije s najboljim sastavom: Sain, Grbac, Ikić, Miloš-Prokopić, Barun-Šušnjar, Fabris i Ćutuk. Hrvatske reprezentativke povele su na početku prvog seta s 4:0 pa je odmah bilo vidljivo koliko je golema razlika u kvaliteti i da Gruzijke neće moći biti ravnopravne protivnice. Zbog toga je izbornik Igor Lovrinov vrlo brzo povukao iz igre Ivanu Miloš Prokopić, koja se žalila na lakšu povredu kako bi ju sačuvao za meč s Italijom koji se igra u nedjelju u 18 sati . Umjesto nje zaigrala je Bernarda Ćutuk. Ponovno je kao i protiv Bugarske sjajno igrala Katarina Barun Šušnjar koja je bila nerješiva zagonetka za gruzijsku obranu. Naše igračice dobrom su igrom u obrani i napadu lako dolazile do poena, dok su ih igračice Gruzije osvajale tek nakon naših pogrešaka. Stoga je je nakon svega dvadesetak minuta igre Hrvatska dobila set s uvjerljivom prednošću od 25:12. Pri tomu je Barun Šušnjar sama napravila 7 poena.

Ni u drugom setu Gruzijke nisu mogle parirati našim napadima i za čas je bilo 10:4 za Hrvatsku. Tada je u igru ušla i Lucija Mlinar, a Gruzijke su tek tu i tamo odigrale koji korektan potez. Što, dakako, nije bilo dovoljno da ugroze sigurno vodstvo Hrvatske od 15:10. Fabris s nekoliko odličnih servisa definitivno je slomila otpor Gruzijki koje su izgubile i drugi set s 25:13.

Početkom trećeg seta neugodno iznenađenje, poput onoga koje nam se dogodilo protiv Bjelorusije. Gruzijke su posve neočekivano povele sa 6:2 tako da je izbornik morao već u ranoj fazi igre pozvati time out kako bi spriječio reprizu susreta od petka. Također, uveo je u igru i Emu Strunjak, ali su Gruzijke opet izvele nekoliko dobrih napada i povele s 9:4, što im se do sada na prvenstvu još nije dogodilo. Naše igračice su ponovno, kao i protiv Bjelorusije, neobjašnjivo pale u igri, pa su dale priliku protivnicama da se razigraju te da na krilima vatrenih navijača povećaju svoju prednost čak na 8 poena te povedu s 18:8. U tim trenucima zahvaljujući sjajnim servisima Samante Fabris prednost Gruzijki je smanjena na 17:12. No, tada su opet naše protivnice iskoristile brojne pogreške hrvatskih reprezentativki i povećale razliku na 21:15. Tada na scenu ponovno stupa Katarina Barun Šušnjar koja izvrsnim napadima razbija obranu Gruzijki, te smanjuje njihovo vodstvo na 23:21. Potom je i Samanta Fabris realizirala dva napada i rezultat je bio smanjen na 24:23 za Gruzijke. No, da se čuda u sportu ipak ponekad događaju uvjerila se i naša reprezentacija koja je nakon pogreške pri servisu Samante Fabris izgubila set s 23:25. Gruzijke i njihova publika to neočekivano osvajanje seta, što je i razumljivo kad se usporedi kvaliteta obje ekipe, proslavile su kao da su dobile meč.

U četvrtom setu naše su reprezentativke ipak zaigrale nešto bolje pa su povele, ali su ih Gruzijke sustigle i preuzele vodstvo sa 7:6 i 8:7. Tada na sreću Gruzijke počinju griješiti i naše igračice prelaze u vodstvo s 10:8 i 11:9. I kad se očekivalo da će konačno biti slomljen otpor Gruzijki one uspijevaju izjednačiti na 11:11. Tada Lucija Mlinar, koja je cijelo vrijeme igrala vrlo dobro, uspijeva realizirati dva napada, a uz to je zajedno s Emom Strunjak, zaustavila blokom dva gruzijska napada pa je Hrvatska napokon stvorila ozbiljniju razliku te povela s 17:12. I kad se ponovno učinilo da su Gruzijke napokon na koljenima, zahvaljujući našim greškama u obrani, smanjuju naše vodstvo na svega dva poena razlike, na 17:15, a potom i na 19:20 i izjednačuju na 20:20. Četvrti set pretvorio se u novu dramu nakon što su Gruzijke povele s 21:20. No, naše igračice ipak su smogle snage da do kraja preokrenu rezultat i doduše teškom mukom dobile su taj set s 25:23 i dakako meč s 3:1.

Nakon susreta izbornik Igor Lovrinov stao je ispred novinara koji su ga pitali kako objašnjava da već drugu utakmicu Hrvatska reprezentacija tako drastično pada u igri nakon vodstva od 2:0? – „ Zatražit ću Međunarodnu federaciju da se utakmice počnu igrati na dva dobivena seta. Ne mogu racionalno reći što se dogodi u ekipi nakon što odigramo dva jako dobra seta. Ja sam svega deset dana s ekipom i još nisam dokučio što se događa. Probao sam s nekoliko rotacija to promijeniti. Važno je da smo izborili drugi krug natjecanja. Sutra nas čeka jak protivnik Italija, dat ćemo sve od sebe za što bolji rezultat.“ – rekao je Lovrinov

Najbolja u redovima Hrvatske ponovno je bila Katarina Barun Šušnjar, Samanta Fabris napravila je 16 poena, Lucija Mlinar 11 i Beta Dumančić 9.

Hrvatska je igrala u sastavu: Rene Sain, Ana Grbac, Nikolina Božićević, Matea Ikić, Ema Strunjak, Marcella Šaini, Ivana Miloš Prokopić, Katarina Barun Šušnjar, Beta Dumančić, Samanta Fabris, Nika Stanović, Bernarda Ćutuk, Lucija Mlinar, Katarina Luketić

Gruzija: Gaprindashili, Koraevi, Batsatsashvili, Tsarenko, Kipshidze, Beriashvili,Ulumbelashvili, Sanadze, Chelidze, Sosnovskaya, Kalandadze, Makrarashvili, Tchautchidze