/Najbolja partija naših odbojkašica na Euru protiv moćne Italije SLJEDEĆA PREPREKA SU NIZOZEMKE
183646__MG_7351

U trećoj, posljednjoj utakmici u skupini B Europskog prvenstva koja se igrala u Tbilisiju, Hrvatska je poražena od reprezentacije Italije s 2:3, po setovima 23:25, 21:25, 25:19, 25:10, 11:15. Naše reprezentativke pružile su sjajan otpor jednom od favorita prvenstva, a posebice su briljirale u trećem i četvrtom setu kada su slomile Talijanke kao uostalom i Bjeloruskinje u prvoj utakmici. U tim setovima igrale su odlično u obrani i u napadu, a posebno je važno da su uspjele u tim trenucima potpuno zaustaviti crnoputu Talijanku Egonu koja je bila nerješiva enigma za našu ekipu prva dva seta.

No, za razliku od prethodnih susreta s Bjelorusijom i Gruzijom kada je naša reprezentacija najbolje igrala prva dva seta, a pokleknula u trećem, ovaj puta nije se ponovilo prokletstvo trećeg seta. Štoviše, naše su reprezentativke baš tada zaigrale vrhunsku odbojku, kao uostalom i u četvrtom setu. U petom setu opet je sjajno zaigrala Egonu pa su Talijanke zasluženo došle do pobjede. Tako nam se dogodilo prokletstvo petog seta: izgubili smo dva, protiv Bjelorusije i Italije.

Unatoč tome što je pretrpjela drugi poraz, Hrvatska ide dalje kao trećeplasirana ekipa iza Italije i Bjelorusije s ukupno pet bodova. U utorak će se u Bakuu sastati s drugoplasiranom ekipom iz skupine A.

Ponovno je izbornik Igor Lovrinov cijeli meč odigrao s najboljim sastavom i tek s jednom izmjenom kada je Božičević zamijenio sa Sain. Jedino je nedostajala povrijeđena Ivana Miloš Prokopić, što je ozbiljan udarac za našu reprezentaciju budući da je do ozljede koljena bila u sjajnoj formi.

Početak prvog seta protekao je u nervoznom, obostranom ispitivanju, a rezultat je bio izjednačen sve do rezultata 7:7. Ekipe su se izmjenjivale u vodstvu, naše su vodile i s po dva poena razlike, ali su Talijanke uvijek uspijevale sustizati našu prednost. Sve do 14:12 kad su Talijanke prvo promašile napad, a potom nisu uspjele zaustaviti udarac Samante Fabris, pa su naše igračice povele sa 16:12. U toj fazi, obje su momčadi podigle razinu igre, no Talijanka Egonu bila je nepogrešiva u napadu pa su protivnice smanjile naše vodstvo na 17:16 te na kraju i povele s 19:21 i 20:23. Premda su naše igračice igrale vrlo dobro, na kraju su ipak popustile i  dozvolile Talijankama da uzmu prvi set s 23:25. U tom setu 5 naših igračica zaradilo je poene, Fabris 8, Barun Šušnjar 4, Ikić, Dumančić i Ćutuk po 3.

I u drugom setu vodila se izjednačena borba sve do 6:6, ali tada na scenu ponovno stupa Egonu sa sjajnim servisima pa Talijanke prelaze u vodstvo s 6:9. Nakon nekoliko naših pogrešaka u prijemu servisa Talijanke su povećale vodstvo na 10:15. No, naše igračice ipak su uspjele smoći snage smanjiti prednost na 14:16. Ali tada ponovno pogađa Egonu, pa premda je i Fabris dobro napala, Talijanke bježe na 16:19, a nešto kasnije i na, pokazalo se, nedostižnih 19:23. Naše protivnice dobile su set s 21:25, zahvaljujući ponajprije slabijoj igri naše reprezentacije nego u prvom setu.

Treći set naše su otvorile vrlo dobro, odigrale su nekoliko jako dobrih napada i povele su sa 7:4, no onda je uslijedilo nekoliko pogrešaka i Talijanke su izjednačile na 8:8 i 11:11. No, sredinom seta, hrvatske reprezentativke s nekoliko odličnih akcija u obrani i u napadu stvaraju ozbiljnu prednost od 19:14 i 20:15. Premda je naša ekipa griješila pri servisima, što Egonu koristi te iz servisa i napada dobiva dva poena, tada Fabris i Barun Šušnjar odličnim akcijama u napadu povećavaju naše vodstvo na 22:17 i 24:19 te na kraju zasluženo dobivaju set s 25:19.

U trećem setu Hrvatska je prikazala vrlo dobru, a na trenutke i odličnu igru te je zasluženo osvojila taj set.

I četvrti set naše su započele jako dobro te su povele sa 7:3, a nakon jedne od rijetkih pogrešaka Egonu, dolazi do preokreta i naše reprezentativke izvrsnom igrom u obrani i u napadu povećavaju prednost najprije na 11:5, a onda čak i na 17:6. Hrvatske reprezentativke doslovce su razbile Talijanke koje su u tim trenucima bile potpuno nemoćne. Teško se prisjetiti kad su Talijanke bile tako inferiorne u odnosu na svoje protivnice i kad su izgubile set s 15 poena razlike, odnosno s 25:10.

U tom setu napokon je proigrala i Katarina Barun Šušnjar koja je napravila najviše, pet poena.

Peti set naše nisu počele dobro, pa su Talijanke povele s 5:2 i 8:5. Kad su smanjile vodstvo na 6:8, Fabris je pogriješila pri servisu, pa su Talijanke povele sa 7:10, a potom i s 9:12. To se na kraju pokazalo kao nedostižnom prednošću i Talijanke su dobile meč i set s 11:15.

Fabris je napravila 27 poena, Barun Šušnjara 17, Ćutuk 9, Dumančić 8, Ikić 7.

U prvoj utakmici dana u skupini B Bjelorusija je pobijedila domaćina Gruziju s 3:0 i tako s 5 bodova zauzela drugo mjesto. Italija je prva s devet bodova, a Hrvatska treća s pet, dok je Gruzija ostala bez bodova.

Nakon utakmice izbornik Lovrinov  nasmiješen je stao pred novinare : – „ Jako sam zadovoljan jer smo ušli u drugi krug natjecanja i osvojili smo pet bodova. Protiv Italije možda smo mogli i bolje, ali izuzetno sam zadovoljan jer smo pokazali da  možemo igrati protiv bilo koje ekipe na ovom natjecanju. Posebno me raduje jer smo dva seta igrali na vrhunskoj razini, ali opet smo imali strahovito oscilacija u igri i morat ćemo vidjeti, kako da ih protiv Nizozemske smanjimo. Dobro poznajem Nizozemsku reprezentaciju, one jako dugo godina igraju zajedno, no međutim naše igračice danas su pokazale vrhunsku igru i vjerujem da ćemo se ravnopravno nositi s njima.“– rekao je izbornik Igor Lovrinov

Hrvatska je igrala u sastavu: Rene Sain, Ana Grbac, Nikolina Božićević, Matea Ikić, Ema Strunjak, Marcella Šaini, Ivana Miloš Prokopić, Katarina Barun Šušnjar, Beta Dumančić, Samanta Fabris, Nika Stanović, Bernarda Ćutuk, Lucija Mlinar, Katarina Luketić

Italija: Sorokaite, Loda, Bonifacio, De Genero, Folie, Orro, Boseti, Chirichella, Danesi, Tirozzi, Bosetti, Egonu, Parrocchiale, Cambi