/Poslije magle dolazi proljeće NAKON 48 GODINA DINAMO OSIGURAO EUROPSKO PROLJEĆE
dinamo

Poslije magle dolazi proljeće NAKON 48 GODINA DINAMO OSIGURAO EUROPSKO PROLJEĆE

Najtrofejniji hrvatski nogometni klub i aktualni prvak, zagrebački Dinamo, sinoć je ispisao povijest i osigurao plasman u šesnaestinu finala Europske lige, odnosno toliko sanjano europsko proljeće.

Unatoč gustoj magli koja se spustila na Zagreb na Maksimiru je atmosfera bila fantastična, ali ne samo na stadionu nego i oko njega i po čitavom gradu. Prava nogometna euforija zahvatila je hrvatsku metropolu, a na kraju je veliki dan modrog kluba završen na najbolji mogući način, četvrtom pobjedom i ostvarenjem zacrtanog cilja.

Dinamo je do prednosti došao u 22.minuti kada je gostujućeg vratara petom svladao Amer Gojak nakon minjaturne kombinacije Oršića i Gavranovića. U 35. je Maksimir bio u ekstazi, Stojanović je oštro ubacio s desna a sretni Kadlec ispred Oršića pogodio vlastitu mrežu za velikih 2:0. Za razliku od nekoliko dosadašnjih utakmica Dinamo je u drugom poluvremenu malo spustio ritam igre, čuvao rezultat sve do 63. minute kada je Čanturašvili prekrasnim golom smanjio na 2:1. Zanimljivo je da poveća skupina gostujućih navijača nije slavila nakon gola punih 40ak sekundi jer ga jednostavno nije vidjela od guste magle. Taj pogodak je ponovno natjeralo Modre da krenu po novi gol, a on se dogodio u 79. minuti kada je Oršić zabio nakon krasne asistencije Petkovića. Zaorio se tada iz maksimirskih zvučnika hit Luke Nižetića “Proljeće je a u meni nemir…”

DINAMO – SPARTAK 3:1 (Gojak 22′, Kadlec 35′ ag., Oršić 79′ / Čanturišvili 63′)

DINAMO: Livaković – Stojanović, Theophile, Perić, Rrahmani – Ademi, Gojak – Hajrović, Olmo (Budimir, 90) , Oršić (Šunjić, 81)- Gavranović (Petković, 76)

SPARTAK: Chudy – Čonka, Godal, Toth, Kadlec (Dangubić, 86) – Rada, Grešak – Čanturišvili, Škirtladze (Kulhanek, 83), Jirka – Ghorbani (Malecki, 71)

Veliki je ovo uspjeh hrvatskog nogometa, nakon sjajnih Vatrenih u Rusiji i Dinamo je nastavio u sličnom tonu. Za vojsku navijača zagrebačkog kuba ovo je zaista ispunjenje snova. Iako to samo proljeće ne znači ništa, ne donosi nikakav pokal ali je jednostavno toliko dugo čekano da je postalo opsesja. Postoji naravno i druga strana priče, Dinamo vrlo marljivo skuplja bodove za nacionalni koeficijent i Hrvatska nije daleko od tog toliko željenog 15. mjesta koje bi donijelo dodatno mjesto u Europi, ali i u kvalifikacijama za Ligu prvaka u sezoni 20/21 što ne trebamo naglašavati koliko znači za sve HNL klubove.

Posebna priča je Nenad Bjelica, Osječanin koji se ovim definitivno upisao zlatnim slovima u povijest Dinama. Potpuno zasluženo, Bjelko je napravio fantastičan posao s Modrima. Danas Modri izgledaju kao ozbiljan europski klub, momčad mu igra prepoznatljivo, igra odgovorno, momčadski, igra onako kako svaki dinamov navijač želi da igra. Neki mu zamjeraju odlazak u Dinamo, ali to je potpuno deplasirano, Bjelica je profesionalac koji gradi jednu veliku trenersku karijeru. U ovom trenutku, Nenad Bjelica je najpotentniji hrvatski trener i za ovo zaslužuje naklon do poda!

Puno je pjesama o Zagrebu i magli koja je u bijelo zamotala Maksimir, pola gledatelja nije vidjelo utakmicu ali nitko nije odustajao od navijanja tokom svih 90 minuta. Da parafraziramo, poslije magle dolazi proljeće..